Kredyt inwestycyjny – na co zwrócić uwagę?

Mateusz Nowak
08.05.2023

Kredyt inwestycyjny to jedno z najłatwiej dostępnych finansowań przeznaczonych dla przedsiębiorców. Praktycznie każda firma, która ma już jakąś historię działalności na rynku i osiąga przychody, może wnioskować o taki kredyt w banku. Zanim podpiszesz umowę kredytową, to najpierw sprawdź kilka istotnych kwestii.

RRSO

To RRSO, a nie sama marża banku, decyduje o całkowitym koszcie kredytu. Nie skupiaj się wyłącznie na oprocentowaniu finansowania, weź pod uwagę również wszelkie opłaty dodatkowe, jak ubezpieczenie kredytu czy bankową prowizję.

Okres spłaty

Kredyt inwestycyjny z reguły jest kredytem krótkoterminowym, rozliczanym w perspektywie kilku lat. Jeśli nie chcesz się wikłać w długofalowe zobowiązania finansowe, to poszukaj oferty z jak najniższą ratą i jak najkrótszym okresem spłaty. 

Cel kredytu

Kredyt inwestycyjny jest kredytem celowym, czyli pozyskane z niego środki należy przeznaczyć na cel wskazany we wniosku i umowie kredytowej. Bank będzie tego pilnować, oczekując od klienta przedstawienia dowodów na zrealizowanie uzgodnionego celu.

Zorientuj się, jak bardzo restrykcyjnie podchodzi do tego bank – czy wystarczy tylko deklaracja, czy może konieczne będzie sporządzenie kosztorysu, wizyta rzeczoznawcy, czy kredyt będzie wypłacany w transzach etc.

Porównaj oferty w kilku bankach

Najwygodniej i najszybciej jest zaciągnąć kredyt inwestycyjny w „swoim” banku – nie zawsze się to jednak opłaca. Na pewno warto poświęcić czas na przeanalizowanie kilku ofert złożonych przez konkurencyjne wobec siebie banki. Lojalność w tej branży nie jest czymś, czym warto się kierować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.