Kredyt inwestycyjny to jedno z najłatwiej dostępnych finansowań przeznaczonych dla przedsiębiorców. Praktycznie każda firma, która ma już jakąś historię działalności na rynku i osiąga przychody, może wnioskować o taki kredyt w banku. Zanim podpiszesz umowę kredytową, to najpierw sprawdź kilka istotnych kwestii.
To RRSO, a nie sama marża banku, decyduje o całkowitym koszcie kredytu. Nie skupiaj się wyłącznie na oprocentowaniu finansowania, weź pod uwagę również wszelkie opłaty dodatkowe, jak ubezpieczenie kredytu czy bankową prowizję.
Kredyt inwestycyjny z reguły jest kredytem krótkoterminowym, rozliczanym w perspektywie kilku lat. Jeśli nie chcesz się wikłać w długofalowe zobowiązania finansowe, to poszukaj oferty z jak najniższą ratą i jak najkrótszym okresem spłaty.
Kredyt inwestycyjny jest kredytem celowym, czyli pozyskane z niego środki należy przeznaczyć na cel wskazany we wniosku i umowie kredytowej. Bank będzie tego pilnować, oczekując od klienta przedstawienia dowodów na zrealizowanie uzgodnionego celu.
Zorientuj się, jak bardzo restrykcyjnie podchodzi do tego bank – czy wystarczy tylko deklaracja, czy może konieczne będzie sporządzenie kosztorysu, wizyta rzeczoznawcy, czy kredyt będzie wypłacany w transzach etc.
Najwygodniej i najszybciej jest zaciągnąć kredyt inwestycyjny w „swoim” banku – nie zawsze się to jednak opłaca. Na pewno warto poświęcić czas na przeanalizowanie kilku ofert złożonych przez konkurencyjne wobec siebie banki. Lojalność w tej branży nie jest czymś, czym warto się kierować.