Konto oszczędnościowe w rachunku firmowym – jak je efektywnie wykorzystać?

Mateusz Nowak
20.03.2023

Większość przedsiębiorców posiada rachunek firmowy do prowadzenia bieżących rozliczeń – przyjmowania i realizowania płatności. Banki kuszą właścicieli biznesów wieloma udogodnieniami, jak darmowe przelewy do ZUS i US, bezpłatne konto walutowe czy darmowe wypłaty z zagranicznych bankomatów. Jednym z atrakcyjniejszych „bonusów” jest wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe prowadzone w ramach rachunku firmowego. Podpowiadamy, jak je efektywnie wykorzystać.

Wysokie oprocentowanie tylko przez jakiś czas

Trzeba wiedzieć o tym, że stosunkowo wysokie oprocentowanie środków na koncie oszczędnościowym nie jest dane raz na zawsze. Banki najczęściej ograniczają swoje oferty promocyjne na okres 3 lub 4 miesięcy, rzadziej 6 miesięcy.

Oznacza to, że jeśli dziś wpłacisz jakąś kwotę na konto oszczędnościowe oprocentowane na 8% w skali roku, to wyższe odsetki będą naliczane np. tylko przez 3 pełne miesiące. Następnie oprocentowanie znacząco spadnie, zwykle do 1-3 procent w skali roku.

Wykorzystaj maksymalny dostępny limit wpłaty

Jeśli chcesz odnieść maksimum finansowych korzyści z założenia konta oszczędnościowego w rachunku firmowym, to spróbuj wpłacić na nie tyle środków, ile wynosi limit – może to być np. 200 tys. zł.

Oczywiście zgromadzenie takiej kwoty nie zawsze jest możliwe, stąd warto wpłacić na konto tyle, ile możesz – i powinny to być środki, których z pewnością nie będziesz potrzebować w całym okresie obowiązywania podwyższonego oprocentowania.

Koniec promocyjnego oprocentowania? Przerzuć środki na inne konto oszczędnościowe

Po zakończeniu okresu podwyższonego oprocentowania środki zdeponowane na koncie oszczędnościowym w rachunku firmowym wciąż będą pracować, ale na spektakularne zyski nie ma co liczyć – wręcz spodziewaj się realnej straty w obliczu wysokiej inflacji.

Stąd rozsądnie jest co jakiś czas przerzucać firmowe oszczędności z jednego konta na drugie, założone w innym banku, w którym akurat trwa ciekawa promocja gwarantująca wysokie oprocentowanie. Pamiętaj, że bycie wiernym klientem banku praktycznie nigdy się nie opłaca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.