Kominy płacowe – zalety i wady

Mateusz Nowak
05.08.2024

Kominy płacowe to zjawisko, które powszechnie uważa się za szkodliwe dla przedsiębiorstwa. W praktyce z powodzeniem funkcjonują one w wielu firmach. Czym są kominy płacowe? Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Zapraszamy po szczegóły.

Zalety kominów płacowych

Wprowadzenie kominów płacowych w przedsiębiorstwie może być sposobem na przyciągnięcie największych talentów w branży. Jeśli firma jest w stanie wykroczyć poza standardowy budżet na wynagrodzenia i zaproponować wysokiej klasy specjaliście bardzo atrakcyjną pensję, adekwatną do jego kwalifikacji, to zwiększa swoje szanse w walce o najlepszych pracowników.

Kominy płacowe często stanowią argument na etapie rekrutacji, którym można przekonać wahających się specjalistów i tym samym skusić ich do przyjęcia intratnej oferty – nawet jeśli firma nie ma znakomitej opinii, nie jest rozpoznawalna i dopiero buduje swoją pozycję.

Wady kominów płacowych

Kominy płacowe nieprzypadkowo budzą olbrzymie kontrowersje i co jakiś czas pojawiają się nawet pomysły, aby odgórnie ich zakazać – przynajmniej w spółkach i przedsiębiorstwach państwowych. Powód? Tworzenie nierówności oraz przestrzeni do manipulacji.

Faktem jest, że w kominy płacowe nie zawsze „wpadają” osoby, które zasługują na bardzo wysokie wynagrodzenie, znacznie przewyższające średnie płace na danym stanowisku w firmie. Często jest to efekt osobistych relacji, nepotyzmu, co fatalnie odbija się na atmosferze w zespole.

Kominy płacowe mogą zrujnować morale i spowodować, że wartościowi, ale gorzej wynagradzani pracownicy, zaczną masowo odchodzić do konkurencyjnych firm lub domagać się znacznych podwyżek, na co pracodawcy zwyczajnie nie stać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie