Formy wypłaty wynagrodzenia ze spółki z o.o.

Piotr Kowalczyk
01.04.2020

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością cieszy się w Polsce sporym zainteresowaniem, głównie dlatego, że taka forma prawna prowadzenia działalności biznesowej uchodzi za świetny sposób na uniknięcie wysokich składek na ZUS (co nie jest do końca prawdą – pisaliśmy już o tym na naszym portalu). Decydując się na prowadzenie spółki z o.o. trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że wiążą się z tym bardzo konkretne niedogodności. Jedną z nich są dość restrykcyjne kryteria wypłaty wynagrodzenia ze spółki. Co warto o tym wiedzieć?

Wypłata wynagrodzenia nie wedle własnego widzimisię

Przede wszystkim należy wiedzieć, że forma prawna spółki z o.o. wymusza, aby każdorazowa wypłata środków była w jakiś logiczny sposób uzasadniona. Nie jest tutaj tak, jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, że przedsiębiorca może wydawać pieniądze z pełną swobodą, opłacając np. prywatne zakupy z konta firmowego.

Jeśli wspólnicy spółki chcą wypłacić sobie lub komuś wynagrodzenie, muszą posiadać ku temu podstawę prawną. Najczęściej będzie nią umowa o pracę, ale może to być również:

  • Kontrakt managerski;
  • Umowa cywilnoprawna;
  • Zaliczka na poczet dywidendy;
  • Umowa powołania do pełnienie funkcji w zarządzie spółki;

Form wypłaty wynagrodzenia ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest więcej, ale bardzo ważne jest to, aby wspólnicy zdawali sobie sprawę, iż nie wszystkie są korzystne dla spółki z finansowego, a dokładniej – podatkowego punktu widzenia. Chodzi tutaj o to, że nie każda wypłata zostanie zaliczona przez fiskusa do kosztów uzyskania przychodu spółki. Podważanie takich kosztów podczas kontroli skarbowych jest na porządku dziennym.

Chcąc więc korzystnie wypłacić wynagrodzenie ze spółki, czy to dla członka zarządu, czy kontrahenta, trzeba się dokładnie zastanowić nad formą prawną takiego ruchu, aby móc później bez problemu zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodu i obniżyć zobowiązania podatkowe spółki.

Które formy wypłaty wynagrodzenia są korzystne?

Zdecydowanie najmniej problemów z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodu jest z wypłatami zwrotów za podróże służbowe, delegacje, szkolenia i diety. Warunkiem jest to, aby były to wydatki ściśle związane z działalnością spółki.

Kosztem uzyskania przychodu spółki będzie również wynagrodzenie funkcyjne dla członka zarządu, przy czym trzeba pamiętać o konieczności opodatkowania go stawką 18%. Takie wynagrodzenie nie podlega natomiast oskładkowaniu w ZUS.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie