Jeśli jesteś osobą samozatrudnioną (czyli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniasz pracowników), to z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest samodzielne oszczędzanie na emeryturę – wpłacone składki na ZUS nie zagwarantują Ci godnej starości. Jednym z najlepszych sposobów jest założenie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Mamy dobrą informację dla samozatrudnionych oszczędzających na IKZE. Od 2021 roku znacząco zwiększył się limit wpłat.
Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego jest znakomitym sposobem na gromadzenie i pomnażanie oszczędności z myślą o emeryturze. Może je założyć każdy, w tym osoby samozatrudnione. Zgromadzone pieniądze można wypłacić po osiągnięciu 65. roku życia lub wcześniej, ale wówczas zapłacimy podatek dochodowy (po dotrzymaniu terminu podatek wyniesie 10%).
Zaletą IKZE jest to, że zyski kapitałowe są zwolnione z podatku Belki. Czyli: jeśli w ramach IKZE sprzedasz z zyskiem np. akcje, to nie zostanie od tego naliczony podatek. Dodatkową zachętą jest ulga podatkowa w PIT (możliwość odliczenia sumy wpłat od podstawy opodatkowania).
Wadą IKZE jest natomiast dość niski limit wpłat, jakich możemy dokonać w ciągu roku. Po zmianie przepisów limit dla osób samozatrudnionych został jednak znacząco podwyższony. Ile wynosi w 2021 roku?
Podwyższenie limitu wpłat na IKZE dla samozatrudnionych jest formą rekompensaty za to, że tacy przedsiębiorcy nie mogą przystąpić do PPK. Zwiększenie sumy środków, jakie można wpłacić na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego jest odczuwalne, ponieważ w 2021 roku każdy samozatrudniony może oszczędzić na emeryturę dokładnie 9466,20 zł.
Dla porównania: limit wpłat dla pozostałych uczestników IKZE w 2021 roku wynosi 6310,80 zł.
Przede wszystkim musisz poinformować o takim zamiarze instytucję, która prowadzi Twoje Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – na przykład TFI czy biuro maklerskie. Limit zostanie zwiększony na podstawie złożonego oświadczenia.
Pamiętaj jednak, że działa to także w drugą stronę. Jeśli nie będziesz już osobą samozatrudnioną, to ponownie musisz złożyć stosowne oświadczenie i wówczas limit zostanie obniżony do standardowej wartości.