Dlaczego trzeba ciąć straty inwestując na giełdzie?

Marek Szydełko
06.07.2022

Jednym z najtrudniejszych zadań stojących przed początkującym inwestorem giełdowym jest nauczenie się sztuki cięcia strat. Większość osób zaczynających przygodę z giełdą papierów wartościowych ma ogromne opory przed sprzedawaniem lub redukowaniem pozycji będących na minusie. Jest to natomiast konieczne, o czym przekonujemy w naszym poradniku.

Nie walczy się z trendem

Podstawowa zasada inwestowania na giełdzie brzmi: nie zakładaj się przeciwko rynkowi. Jeśli posiadane przez Ciebie walory tracą od tygodni, to nie ma mowy o krótkoterminowej korekcie, ale prawdopodobnie nastąpiła zmiana trendu. Jest to sygnał sprzedaży.

Postawa kontrariańska może oczywiście przynieść doskonałe efekty, ale nie na pojedynczych walorach i nie w czytelnych fazach cyklu rynkowego (czyli mamy ewidentną bessę, a gracz obstawia hossę).

Odrobienie niewielkiej straty jest łatwiejsze

Jeśli np. masz 1000 złotych straty na inwestycji, to sprzedanie walorów w tym momencie nie będzie szczególnie bolesne dla Twojego portfela. Spokojnie zdążysz odrobić tę stratę na akcjach, które są akurat w trendzie wzrostowym – wystarczy kilka punktów na plusie, aby stratę zamienić w niewielki zysk.

Perspektywa diametralnie zmienia się w momencie, gdy strata wynosi już kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tutaj pojawia się naiwna nadzieja połączone ze strachem. Gracz liczy, że strata już się nie pogłębi i notowania muszą w końcu odbić, co jednak może nie nastąpić przez wiele lat.

Zabezpieczenie przed depresją inwestora

Stany depresyjne towarzyszą wielu początkującym graczom, którzy podjęli błędne decyzje inwestycyjne. Nikt nie jest nieomylny, natomiast trzeba umieć przyznać się do błędu i jak najszybciej go naprawić – a tym jest właśnie cięcie straty. Jeśli tego nie zrobisz, to będziesz miesiącami obserwować pogłębiającą się stratę, co fatalnie wpłynie na Twoją psychikę.

Czasami opłaca się wygenerować stratę

Tak, zrealizowana strata może być korzystna dla inwestora. Jak to możliwe? Dzięki stracie obniży się kwota podatku od zysków kapitałowych, jaki zapłacisz z tytułu zyskownych inwestycji. Pamiętaj również, że stratę można rozliczać przez 5 lat, dlatego warto ją sobie zostawić na lepsze czasy, kiedy będziesz mieć spory zysk na innych papierach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie