Prywatna firma, która chce pozyskać kapitał na cele rozwojowe, może to zrobić zaciągając kredyt w banku lub wchodząc na giełdę i emitując własne akcje. Cena takiej akcji to natomiast bezpośrednie odzwierciedlenie zysków przedsiębiorstwa oraz wysokości dywidend, które są wypłacane jej akcjonariuszom. Zdolność danej spółki do osiągania zysków, a także cena pojedynczej akcji jest uzależniona od wielu różnych czynników wzajemnie od siebie zależnych. W rzeczywistości wpływa na nią tylko kilka najważniejszych parametrów giełdowych. Przyjrzyjmy się im z bliska.
Waluty światowe zmieniają się bardzo dynamicznie. Ich wartość zmienia się wobec siebie dokładnie co 24 godziny. Spółki, które importują towary zyskują w momencie, kiedy waluta ich kraju się umacnia, gdyż rośnie siła nabywcza.
Stopy procentowe są z kolei ustalane odgórnie przez banki centralne i to właśnie one najdokładniej odzwierciedlają ilość kapitału wybranego przedsiębiorstwa. W momencie, kiedy stopy procentowe znacząco spadają, pojawia się impuls na rynku papierów wartościowych, który wywiera bezpośredni wpływ na ceny akcji.
Bywa i tak, że choć nie nastąpi oczekiwane przez inwestorów obniżenie stóp procentowych, na globalnych rynkach giełdowych zajdą zmiany spowodowane prognozowanymi wynikami. Kiedy dochodzi do takiego zdarzenia, które nie znajduje praktycznie żadnego potwierdzenia w rzeczywistości, rynki światowe najczęściej wracają po prostu do swojego poprzedniego poziomu. W takim wypadku warto zapewnić sobie dostęp do renomowanej platformy brokerskiej, aby jak najszybciej reagować na zmiany cen akcji. Jeśli jesteś zainteresowany otworzeniem konta demonstracyjnego, kliknij aby przeczytać więcej i uzyskaj dostęp do światowych giełd.
Spółki międzynarodowe, najczęściej globalne koncerny, które są wysoce uzależnione w swojej podstawowej działalności od surowców kopalnych, w szczególności od ropy naftowej (np. linie lotnicze), z reguły w pierwszej kolejności odczuwają znaczące, a przede wszystkim nieoczekiwane zmiany cen paliwa.
Ceny akcji wszystkich spółek notowanych na giełdzie są wyjątkowo wrażliwe na jakiekolwiek zmiany zachodzące w globalnej polityce.
Jeśli kraj bazowy wybranej spółki wprowadza jakiekolwiek nowe przepisy prawa, między innymi dotyczące podatków lub związane z importem lub eksportem towarów, w praktyce zawsze oznacza to bezpośredni wpływ na rentowność takich przedsiębiorstw.
Artykuł partnera