Czym jest mikrofaktoring?

Piotr Kowalczyk
16.01.2020

Ponad połowa polskich przedsiębiorstw doświadczyła opóźnień z tytułu regulowania wystawionych faktur. Blisko 30% firm czekało na swoje pieniądze ponad 3 miesiące. Nierzetelność kontrahencka jest niestety normą w polskim biznesie, co też tłumaczy rosnące zainteresowanie usługą faktoringu. Pewnym nowym na naszym rynku jest natomiast tzw. mikrofaktoring. Na czym to dokładnie polega? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Krótka definicja faktoringu

Faktoring to usługa finansowa, w ramach której jedna firma (faktor) wykupuje od innej (faktoranta) nieprzeterminowane należności z tytułu sprzedaży towarów lub usług. Pisząc prościej: firma X wystawiła fakturę kontrahentowi z 60-dniowym terminem płatności, a więc de facto udzieliła mu kredytu kupieckiego. Przedsiębiorstwo wpadło jednak w poważne problemy finansowe i potrzebuje tych pieniędzy „na już”. Może wówczas skorzystać z usługi faktoringu, która oczywiście nie jest darmowa. Kwota wypłacona przez faktora zawsze jest znacząco niższa od tej, jaka widnieje na dokumencie sprzedaży.

Uwaga!

Faktoringu nie należy mylić z windykacją. Specyfiką tej usługi jest bowiem to, że faktor skupuje wyłącznie nieprzeterminowane należności.

Klasyczny faktoring jest usługą zarezerwowaną praktycznie tylko dla dużych przedsiębiorstw, które wystawiają faktury z wysokimi kwotami należności. Do tej pory mikrofirmy, głównie jednoosobowe działalności gospodarcze, nie miały dostępu do tej formy wsparcia finansowego. Wszystko zmieniło się wraz z pojawieniem się na polskim rynku mikrofaktoringu.

Mikrofaktoring: dla kogo?

Zasada świadczenia tej usługi jest dokładnie taka sama, jak w przypadku klasycznego faktoringu. Różnica polega na tym, że dostęp do niej mają również te najmniejsze firmy. Przykładowo: drobny przedsiębiorca wystawił fakturę na kwotę 5000 złotych brutto z mocno odroczonym terminem płatności. Firma świadcząca faktoring nie będzie zainteresowana skupieniem tej należności z uwagi na zbyt niską wartość. Zupełnie inaczej będzie w przypadku firmy, która specjalizuje się w mikrofaktoringu.

Czy to ma sens?

Wszystko zawsze zależy od konkretnej sytuacji. Dla części małych przedsiębiorców mikrofaktoring może być idealnym rozwiązaniem – zwłaszcza, jeśli z uwagi na wysoką marżę i tak będą mogli pokryć swoje koszty i jeszcze zarobić nawet po odliczeniu opłaty dla faktora.

Mikrofaktoring należy jednak traktować w kategorii rozwiązania ostatecznego, gdy istnieje realne zagrożenie, iż kontrahent nie ureguluje faktury w terminie. Na przyszłość lepiej  jest unikać udzielania kredytu kupieckiego, zwłaszcza firmom, do których nie ma się zaufania lub nawiązuje z nimi współpracę po raz pierwszy.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie