Czy można kupić telewizor na firmę na i wrzucić go w koszty uzyskania przychodu?

Antoni Kwapisz
24.01.2019

Zakup nowego telewizora wiąże się ze sporym wydatkiem, zwłaszcza jeśli jest to model z górnej półki. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają więc pokusę, aby wziąć fakturę na swoją firmę i wrzucić ten zakup w koszty uzyskania przychodu. Teoretycznie jest to jak najbardziej możliwe, ale w praktyce bardzo często urzędy skarbowe podważają taki wydatek. Jak zatem kupić telewizor na firmę, aby nie mieć problemów w razie kontroli skarbowej?

Kto może rozważyć zakup telewizora na firmę?

Na pewno nie każdy przedsiębiorca! Przypominamy, że podstawą zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu, jest możliwość bezspornego udowodnienia związku takiego zakupu z przedmiotem prowadzonej działalności.

W przypadku telewizora sprawa jest o tyle trudna, że ten produkt dość jednoznacznie kojarzy się z zakupem czysto prywatnym, co z zasady jest podważane przez urzędy skarbowe. Niektóre firmy są jednak w stanie obronić swoją interpretację. Oto kilka przykładów:

  • Firma, która ma stacjonarną siedzibę z poczekalnią dla klientów (np. gabinet kosmetyczny);
  • Firma, która kupuje telewizor, by wyświetlać na nim filmy promocyjne (np. podczas targów);
  • Szkoła językowa czy generalnie firmy świadczące usługi edukacyjne;
  • Firmy zatrudniające pracowników i posiadające w swoich siedzibach tzw. pokój relaksu;
  • Agencje reklamowe czy public relations, które przeprowadzają prezentacje dla klientów w swoich siedzibach;
  • Gabinety stomatologiczne i lekarskie;
  • Firmy działające w sektorze gastronomicznym (restauracje, puby etc.);
  • Hotele;

W przypadku każdej z tych działalności istnieje bezpośredni związek pomiędzy prowadzeniem biznesu a sensem zakupu telewizora. Warto natomiast zauważyć, że cały czas piszemy o firmach posiadających stacjonarną siedzibę (lub wynajmujących pomieszczenia biurowe), a nie prowadzonych w domu właściciela. To już zupełnie inna para kaloszy i najczęstszy przedmiot sporu na linii przedsiębiorca-urząd skarbowy.

Firma w domu a zakup telewizora

Jeśli chcesz skorzystać z naszej rady, a jesteś w dokładnie takiej sytuacji, to szczerze nie polecamy podejmowania ryzyka zaliczenia zakupu telewizora do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku kontroli skarbowej jest praktycznie pewne, że taki wydatek zostanie podważony, ponieważ urzędnicy uznają, że wykorzystujesz telewizor do celów prywatnych. Będzie Ci bardzo trudno udowodnić, że jest inaczej. Jak bowiem dowiedziesz, że odbiornik wiszący na ścianie w salonie jest włączany tylko podczas wizyt klientów?

Niektórzy przedsiębiorcy próbują przechytrzyć fiskusa i deklarują, że kupiony telewizor pełni funkcję monitora komputerowego. To jednak na niewiele się zdaje i z doświadczenia wiemy, że taki zakup jest podważany przez organy kontrolne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie