Dla wielu osób czasy pandemii kojarzą się z brakiem pewności jutra. Wzrastająca stopa bezrobocia, ograniczenie ruchu turystycznego czy wreszcie przestawienie się wielu branż w tryb pracy zdalnej sprawiły, że kupno mieszkania wydaje się obecnie mało rozsądnym krokiem. Pokażemy Ci, że pomimo panującego kryzysu nieruchomości nadal są bezpiecznym wyborem, jeżeli chodzi o inwestowanie kapitału.
Należy zdawać sobie sprawę, że lokowanie kapitału w nieruchomości to taktyka, która zwraca się często dopiero po kilku latach i wymaga zaangażowania sporych środków na etapie wstępnym. Jeżeli jednak realizujemy strategię inwestowania w sposób planowy, zyski mogą przerosnąć oczekiwania.
Pomysłów na zarządzanie środkami, jeżeli chodzi o nieruchomości, jest wiele. Wynajem okazjonalny, długoterminowy lub komercyjny? Odsprzedaż z zyskiem lub timeshare? Przykłady można mnożyć, ale kluczowy zawsze pozostaje długofalowy plan inwestycji.
Z uwagi na fakt, że kupno mieszkania angażuje z reguły znaczną część budżetu, przed podjęciem decyzji warto przeanalizować trendy zmieniających się cen (nawet na przestrzeni ostatnich kilku lat). Da nam to wgląd w tendencje panujące na rynku i pozwoli ocenić, czy dany czas jest optymalny, jeżeli chodzi o wysokość cen. Pamiętajmy, że nie sztuką jest kupić mieszkanie, ale należy zrobić to mądrze, czyli tak, aby jak najszybciej zaczęło na siebie zarabiać.
Z pewnością każdy, kto kiedykolwiek rozważał kupno mieszkania, wie, że wyboru można dokonać spośród lokali mieszkalnych z rynku wtórnego i pierwotnego. Choć ceny mogą przemawiać za mieszkaniami używanymi (choć nawet to ostatnimi czasy nie jest pewne), stare budownictwo to często zużyte instalacje w kiepskim stanie, nieszczelne okna, mało ustawny rozkład pomieszczeń i stare rozwiązania technologiczne.
Przede wszystkim nowocześnie zaprojektowane przestrzenie, nowe instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i gazowe oraz przestronne przestrzenie wspólne.
Rynek pierwotny daje także niepowtarzalną możliwość wykończenia mieszkania od początku do końca tak, jak sobie wymarzyliśmy.
Kupujący, decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, jest zwolniony z obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilno-prawnych. W perspektywie całej inwestycji ta kwota może nie wydawać się znaczna, ale to nadal kilkanaście tysięcy złotych, które możemy przeznaczyć na wykończenie lokalu mieszkalnego.
Wreszcie, kupno mieszkania z rynku pierwotnego daje możliwość wyboru jednej z wielu dostępnych inwestycji, które często lokowane są w atrakcyjnych lokalizacjach. Bez względu na to, czy szukasz lokalu mieszkalnego blisko centrum, wolisz tereny zielone, czy zależy ci na bliskości węzła komunikacyjnego, z pewnością znajdziesz inwestycję odpowiadająca Twoim wymaganiom.
Szukasz atrakcyjnego mieszkania w dogodnej lokalizacji? Zajrzyj na stronę firmy Dantex. Zobacz, jak wygląda nowoczesne budownictwo deweloperskie i przekonaj się, że kupno mieszkania nadal się opłaca.
Artykuł partnera