Co zrobić, gdy przelejesz środki z konta firmowego na zły rachunek?

Krzysztof Jagielski
30.12.2020
Pomyłka w przelewie może się przytrafić każdemu, a już szczególnie przepracowanemu przedsiębiorcy. Prowadząc firmę w ciągu tygodnia możesz zlecać dziesiątki przelewów, a wpisując kolejne cyfry numeru rachunku naprawdę łatwo o błąd. Co prawda systemy bankowości elektronicznej coraz lepiej zabezpieczają przed takimi sytuacjami (przelew zostanie zablokowany, jeśli dane odbiorcy się nie zgadzają), ale i tak warto wiedzieć, co zrobić w przypadku przelania środków z konta firmowego na zły rachunek. Sprawdź to w naszym poradniku.

Od razu skontaktuj się z bankiem

Na szczęście w takich sytuacjach prawo stoi po stronie klienta banku – również przedsiębiorcy. Nowelizacja ustawy z lipca 2018 roku nałożyła na banki obowiązek udzielenia klientowi pomocy w odzyskaniu środków przelanych niewłaściwemu odbiorcy. Zacznij więc od zadzwonienia do banku lub skontaktowania się z nim przez chat na stronie.

Po otrzymaniu zgłoszenia bank ma maksymalnie 3 dni na to, aby wystąpić do odbiorcy przelewu lub jego banku z wnioskiem o zwrócenie błędnie przelanych środków. Zwykle to wystarczy, bo nie trzeba od razu zakładać, że odbiorca jest nieuczciwy. Zgodnie z ustawą ma on 30 dni na to, aby zwrócić nienależne mu pieniądze. Trafią na one na osobny rachunek techniczny, skąd następnie zostaną przelane na Twoje konto.

A co, jeśli odbiorca przywłaszczy sobie Twoje pieniądze?

Może się tak oczywiście zdarzyć. Wtedy musisz wystąpić do swojego banku z wnioskiem o to, aby ten wystąpił do banku odbiorcy z wnioskiem o udostępnienie pełnych danych nieuczciwego klienta. W takich przypadkach banki są zwolnione z obowiązku dochowania tajemnicy bankowej. Dysponując tymi danymi możesz od razu pójść na policję i zgłosić wyłudzenie. Policja zajmie się tą sprawą i prawdopodobnie zostanie wszczęte dochodzenie prokuratorskie.

W skrajnym przypadku (jeśli sprawa np. zostanie umorzona), pozostanie Ci już tylko walka w sądzie. Dysponując danymi niewłaściwego odbiorcy przelewu możesz wystąpić z wnioskiem o zajęcie komornicze na poczet Twojej wierzytelności. 

Nie zakładaj jednak najgorszego. Z praktyki bankowej wynika, że błędne przelewy bardzo szybko wracają na konto nadawcy bez konieczności angażowania w to organów ścigania czy sądów. Na przyszłość natomiast zachowaj większą uwagę przy wypełnianiu danych do przelewu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie