W jakich branżach i specjalizacjach najczęściej dochodzi do łamania przepisów BHP?

Maciej Piwowski
07.10.2019

Przepisy BHP nigdy nie były jakoś szczególnie rygorystycznie przestrzegane przez polskich pracodawców. Pod tym względem oczywiście bardzo dużo się zmieniło (na korzyść), choć nadal daleko nam do ideału. Łamanie przepisów BHP nie musi mieć przy tym spektakularnego charakteru. Dochodzi do tego także w zupełnie prozaicznych, z pozoru niewinnych sytuacjach. Które branże i specjaliście są szczególnie dotknięte tym problemem?

Rolnictwo

Tutaj chyba nie ma żadnego zaskoczenia. Rolnictwo z założenia jest branżą szczególnie narażoną na wypadki przy pracy, co niestety w wielu sytuacjach jest spowodowane właśnie bagatelizowaniem przepisów BHP (i zdrowego rozsądku). Praca dzieci, używanie niesprawnych urządzeń, przekraczanie dobowych norm czasu pracy, wykonywanie robót pod wpływem alkoholu – to tylko kilka przyczyn.

Dlaczego w rolnictwie wciąż łamie się przepisy BHP? Wytłumaczeniem nie może być przecież bieda, ponieważ ekonomiczny obraz polskiej wsi diametralnie się w ostatniej dekadzie zmienił. Prawdopodobnie wynika to z niebezpiecznych przyzwyczajeń, braku świadomości oraz przekonania, że wypadki przytrafiają się innym.

Budowlanka

Ta branża uchodzi wręcz za przyciągającą wypadki. Trzeba uczciwie napisać, że pracodawcy w branży budowlanej coraz poważniej podchodzą do swoich obowiązków względem BHP. Inwestują w nowoczesne technologie zwiększające poziom bezpieczeństwa pracowników, rygorystycznie podchodzą do tematu szkoleń. Mimo to w branży budowlanej w Polsce rokrocznie dochodzi do nawet kilkudziesięciu tysięcy wypadków.

Powody? Najczęściej wina leży po stronie pracowników, którzy nienadzorowani świadomie łamią przepisy BHP. Inne najczęstsze przyczyny wypadków w branży budowlanej to alkohol oraz niesprawne urządzenia i zabezpieczenia.

Produkcja

Szeroko pojęta branża produkcyjna jest w naturalny sposób narażona na wysoką częstotliwość wypadków przy pracy. Tym bardziej pracodawcy powinni być wyczuleni na bezpieczeństwo swoich pracowników. Nie wszyscy o tym pamiętają. Do wypadków na produkcji najczęściej dochodzi w wyniku niewłaściwego przeszkolenia pracownika z obsługi maszyny. Zdarzają się również awarie oraz brak elementarnego sprzętu ochronnego (w tym odzieży).

Praca biurowa

To może być dla wielu zaskoczenie, ale praca biurowa wcale nie jest tak bezpieczna, jak mogłoby się wydawać. Na tego typu stanowiskach nagminnie stwierdza się łamanie przepisów BHP – chociażby dotyczących maksymalnego czasu pracy przed ekranem komputerowym oraz zagwarantowania pracownikowi niezbędnych przerw.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie