Większość pracodawców stosuje się do przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, zapewniając swoim pracownikom szkolenia okresowe i wstępne, w tym instruktaż stanowiskowy. Przybywa również firm, które starają się jeszcze bardziej dbać o bezpieczeństwo pracowników, organizując dodatkowe szkolenia zwiększające ich wiedzę na temat m.in. zasad udzielania pierwszej pomocy. Rosnącą popularnością cieszą się też szkolenia z przeprowadzania ewakuacji. Zdobyta podczas nich wiedza naprawdę może uratować zdrowie i życie. Dlaczego warto zainwestować w takie szkolenie? Sprawdź najważniejsze argumenty.
Nawet jeśli deklarują, że mają taką wiedzę, to niemal na pewno jest ona bardzo ograniczona i okazałaby się nieprzydatna w momencie wystąpienia realnego zagrożenia. Pracownicy zwykle nie potrafią czytać planów ewakuacji, nie znają podstawowych znaków informacyjnych, nie wiedzą, gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne ani gdzie został wyznaczony punkt zbiórki. Szkolenie pozwala rozwiązać wszystkie te problemy, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla pracowników.
Ważnym elementem szkolenia z przeprowadzania ewakuacji jest przećwiczenie procesu opuszczania budynku, w którym np. wybuchł pożar. Tego nie zastąpi żadna teoria. Pracownicy, którzy wiedzą, jak zachować się w momencie ogłoszenia alarmu, działają metodycznie, nie wpadają w panikę, a tym samym nie stanowią zagrożenia dla innych i mogą pomóc np. klientom czy innym osobom spoza firmy znajdującym się na terenie budynku.
Statystyki pokazują, że paradoksalnie to właśnie etap ewakuacji stanowi jedno z największych zagrożeń dla ludzi. W panice nie myślimy trzeźwo i kierujemy się instynktem samozachowawczym, co m.in. zmusza nas do natychmiastowego opuszczenia budynku bez oglądania się na innych. Tak dochodzi do tratowania się ludzi, czego konsekwencją są wielkie tragedie. Prawidłowo przeprowadzone szkolenie, które będzie powtarzane w regularnych odstępach czasu, znacząco minimalizuje ryzyko wystąpienia takiej sytuacji.