Szkolenie BHP dla obcokrajowca: o czym trzeba pamiętać?

Antoni Kwapisz
27.01.2020

W Polsce pracuje już grubo ponad pół miliona obcokrajowców i jesteśmy na dobrej drodze, ale wkrótce przebić granicę miliona pracowników z innych krajów. To dobra informacja dla naszej gospodarki, która – na co wskazują liczne badania – nie byłaby w stanie się rozwijać bez imigrantów zarobkowych. W tej grupie najwięcej jest obywateli Ukrainy, ale przybywa też Białorusinów, Gruzinów, Rosjan, Filipińczyków, Hindusów a nawet Chińczyków. Pracodawcy decydujący się na zatrudnienie obcokrajowca muszą pamiętać o obowiązku zapewnienia nowozatrudnionemu szkolenia z zakresu BHP. Co jest tutaj szczególnie ważne? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Język szkolenia

Kwestią, z której część pracodawców nie do końca zdaje sobie sprawę, jest to, iż obcokrajowiec powinien mieć możliwość odbycia szkolenia BHP w swoim rodzimym języku, ewentualnie w takim, który jest dla niego zrozumiały. Co prawda polskie przepisy w ogóle tego nie precyzują (i pod tym względem ewidentnie nie przystają do dzisiejszych realiów), ale pracodawcy powinni się tutaj kierować zdrowym rozsądkiem.

Przeprowadzenie szkolenia BHP, z którego obcokrajowiec nic nie zrozumie, jest kompletnie pozbawione sensu. Nie dość, że efekt szkoleniowy będzie żaden, to jeszcze tak „przeszkolony” pracownik będzie stanowić zagrożenie dla siebie i innych osób zatrudnionych w zakładzie pracy – zwłaszcza przy pracach budowlanych i niebezpiecznych. Dlatego każdy pracodawca powinien bezwzględnie upewnić się, czy zatrudniony obcokrajowiec zna język polski w stopniu co najmniej komunikatywnym, a jeśli nie, to konieczne jest zorganizowanie tłumacza.

Rada

Coraz więcej firm szkoleniowych oferuje kursy BHP prowadzone w języku obcym – głównie ukraińskim, angielskim i rosyjskim.

Sugerujemy również, aby kierować się zasadą ograniczonego zaufania w sytuacji, gdy obcokrajowiec zapewnia, iż świetnie rozumie język polski, ale jeszcze nie potrafi się nim posługiwać. Imigranci często uciekają się do takiego fortelu, bo obawiają się, że w przeciwnym razie pracodawca ich nie zatrudni.

Dwujęzyczna dokumentacja

To również bardzo istotna sprawa, której trzeba obowiązkowo dopilnować. Po zakończeniu szkolenia BHP obcokrajowiec musi otrzymać stosowne dokumenty w języku polskim oraz przetłumaczone na jego język ojczysty – dzięki temu będzie mógł się z nimi zapoznać i pozbyć różnego rodzaju wątpliwości dotyczących chociażby zakresu nabytych przez niego kompetencji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie