Szkolenia BHP dla pracodawców: nie warto na tym oszczędzać!

Antoni Kwapisz
28.01.2020

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każdy pracodawca – choćby zatrudniał tylko jedną osobę – musi brać udział w okresowych szkoleniach BHP. Trzeba to robić co 5 lat. Większość pracodawców kręci na to nosem, z góry uznając, że szkolenie jest stratą czasu. Nie dziwi więc, że lawinowo rośnie zainteresowanie e-szkoleniami BHP dla pracodawcy, z których większość to zwykłe wydmuszki, stworzone tylko po to, aby spełnić przepisy. W naszym poradniku przekonujemy, że każdy odpowiedzialny pracodawca powinien mieć wewnętrzną potrzebę bycia dobrze przeszkolonym z zakresu BHP. Dlaczego to takie ważne?

Szkolenie BHP pozwala otworzyć oczy na wiele błędów w zarządzaniu

Może to brzmieć dość zaskakująco, ale rzeczywiście dobre szkolenie BHP jest dla pracodawcy świetną okazją do tego, aby spojrzeć na swój biznes pod nieco innym kątem. Instruktor zwróci pracodawcy uwagę na obszary, które do tej pory mogły być przez niego traktowane po macoszemu lub w ogóle ignorowane. Przykładem będzie chociażby wymaganie od pracowników przestrzegania obowiązujących przepisów z zakresu BHP.

Dobrze przeszkolony pracodawca jest mniej narażony na konsekwencje ze strony PIP

Ma bowiem wiedzę, która umożliwia mu wczesne reagowanie na wszelkie nieprawidłowości w zakładzie pracy. Jeśli pracodawca nie zdaje sobie z nich sprawy, to jest szczerze zdziwiony, gdy kontrola Państwowej Inspekcji Pracy kończy się wystawieniem mandatu czy nawet wszczęciem dalszego postępowania. Świadomy pracodawca potrafi uniknąć takich problemów, wprowadzając w firmie zasady zgodne z obowiązującymi przepisami BHP.

Wyższy poziom bezpieczeństwa pracowników

Pracodawca może mieć bezpośredni wpływ na to, czy jego pracownicy są bezpieczni podczas wykonywania swoich obowiązków. Prostym przykładem będzie tutaj sytuacja, w której pracodawca sam odpowiada za instruktaż stanowiskowy, czyli przeszkolenie nowoprzyjętego pracownika z zakresu obsługi powierzonego mu stanowiska. Jeśli pracodawca ma poważne braki w wiedzy i nie zna przepisów BHP, to nie będzie wiarygodnym źródłem informacji dla pracownika, narażając go tym samym na konkretne zagrożenia.

Ochrona firmy przed problemami ekonomicznymi

Wszelkie błędy w BHP najczęściej wychodzą na jaw podczas kontroli lub – co gorsza – gdy dojdzie już do wypadku. W takiej sytuacji nierzetelny pracodawca musi się liczyć z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym finansowymi. Można tego uniknąć wprowadzając w firmie kulturę bezpiecznej pracy, nad czym powinien czuwać właśnie dobrze przeszkolony pracodawca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie