Szatnie dla pracowników – poznaj obowiązujące przepisy BHP

Antoni Kwapisz
23.10.2024

Szatnie pracownicze to standardowy element wyposażenia wielu zakładów pracy, przede wszystkim przedsiębiorstw produkcyjnych, dysponujących własnym zapleczem magazynowym czy firm transportowych. Planując wydzielenie szatni należy pamiętać o obowiązujących przepisach BHP, które przybliżamy w naszym poradniku.

Podstawowe wymagania dla szatni

Szatnie powinny być suche, odpowiednio wentylowane i – jeśli to możliwe – oświetlone światłem dziennym. Mogą znajdować się w suterenach lub piwnicach, pod warunkiem spełnienia kilku wymagań:

  • Odpowiednia izolacja ścian i podłóg, aby zapobiec wilgoci i nadmiernym stratom ciepła.
  • Bezpieczna ewakuacja – pomieszczenia muszą zapewniać warunki umożliwiające szybkie opuszczenie budynku w razie zagrożenia.
  • Wentylacja mechaniczna – jest konieczna w przypadku szatni przeznaczonych dla ponad 25 osób, aby zapewnić odpowiednią wymianę powietrza.

Organizacja przestrzeni

W szatniach należy zapewnić miejsca siedzące dla co najmniej 50% pracowników z najliczniejszej zmiany. Przejścia między dwoma rzędami szaf powinny mieć szerokość co najmniej 1,5 metra, a odległość między szafkami a ścianą powinna wynosić minimum 1,1 metra.

Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza – w szatniach musi odbywać się co najmniej czterokrotna wymiana powietrza na godzinę. W pomieszczeniach z oknami, przeznaczonych dla maksymalnie 10 osób, wymiana powietrza powinna odbywać się co najmniej dwukrotnie na godzinę.

Rodzaje szatni

Szatnie dla pracowników można podzielić na cztery główne rodzaje:

  1. Szatnie odzieży własnej pracowników – przeznaczone do przechowywania prywatnej odzieży pracowników. Ze względów higienicznych, nie powinna ona stykać się z odzieżą roboczą i środkami ochrony indywidualnej.
  2. Szatnie odzieży roboczej i ochronnej  – służące do przechowywania odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej, takich jak kaski czy rękawice.
  3. Szatnie podstawowe – łączące funkcję przechowywania zarówno odzieży prywatnej, jak i roboczej oraz środków ochrony indywidualnej.
  4. Szatnie przepustowe – wyposażone w część przeznaczoną na odzież własną, część na odzież roboczą oraz zespół sanitarny z natryskami, który łączy obie części.

Dobrze zaprojektowana szatnia to taka, która nie tylko spełnia obowiązujące przepisy, ale także, czy może przede wszystkim, zapewnia odpowiedni komfort korzystającym z niej pracownikom, co ma bezpośrednie przełożenie na ich satysfakcję z pracy w danym zakładzie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie