Szatnie pracownicze to standardowy element wyposażenia wielu zakładów pracy, przede wszystkim przedsiębiorstw produkcyjnych, dysponujących własnym zapleczem magazynowym czy firm transportowych. Planując wydzielenie szatni należy pamiętać o obowiązujących przepisach BHP, które przybliżamy w naszym poradniku.
Szatnie powinny być suche, odpowiednio wentylowane i – jeśli to możliwe – oświetlone światłem dziennym. Mogą znajdować się w suterenach lub piwnicach, pod warunkiem spełnienia kilku wymagań:
W szatniach należy zapewnić miejsca siedzące dla co najmniej 50% pracowników z najliczniejszej zmiany. Przejścia między dwoma rzędami szaf powinny mieć szerokość co najmniej 1,5 metra, a odległość między szafkami a ścianą powinna wynosić minimum 1,1 metra.
Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza – w szatniach musi odbywać się co najmniej czterokrotna wymiana powietrza na godzinę. W pomieszczeniach z oknami, przeznaczonych dla maksymalnie 10 osób, wymiana powietrza powinna odbywać się co najmniej dwukrotnie na godzinę.
Szatnie dla pracowników można podzielić na cztery główne rodzaje:
Dobrze zaprojektowana szatnia to taka, która nie tylko spełnia obowiązujące przepisy, ale także, czy może przede wszystkim, zapewnia odpowiedni komfort korzystającym z niej pracownikom, co ma bezpośrednie przełożenie na ich satysfakcję z pracy w danym zakładzie.