Pracownicy też nie są święci! Jak i dlaczego zatrudnieni łamią przepisy BHP?

Mariusz Siwko
07.10.2019

Gdy mówimy o łamaniu przepisów BHP, niejako odruchowo myślimy o pracodawcach. Tymczasem na daleko idące, a nawet skrajne zaniechania pozwalają sobie również pracownicy. Przez swoje nieodpowiedzialne zachowanie narażają się na poważne niebezpieczeństwo, natomiast pracodawcę na konsekwencje prawne i finansowe. Dlaczego osoby zatrudnione łamią przepisy BHP? Jakie są najczęstsze przypadki takich naruszeń?

Chęć zaimponowania przełożonym

Jest to bez wątpienia jeden z najczęstszych powodów łamania przepisów BHP przez pracowników. Osoby zatrudnione nierzadko chcą zrobić świetne wrażenie na przełożonym i wyśrubować wyniki, co jednak wymaga od nich nieprzestrzegania elementarnych przepisów BHP. Przykład? Pracownicy potrafią chociażby zrezygnować z zabezpieczeń podczas pracy na wysokości, co pozwala im szybciej poruszać się po rusztowaniu. Takie zachowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne!

Presja ze strony innych pracowników

To również dość częsty powód. Jeśli pracownik widzi, że jego koledzy wykonują pracę znacznie szybciej, próbuje do nich dorównać, aby nie stracić zatrudnienia. W tym celu ima się najróżniejszych metod, w tym świadomie łamie przepisy BHP. Może również dochodzić do sytuacji, w której to bardziej doświadczeni pracownicy przekazują „świeżakowi” niebezpieczne wzorce.

Popisywanie się

Klasyka gatunku. Pracownicy bardzo często w ogóle nie zdają sobie sprawy z faktu, iż łamanie przepisów BHP stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Zwłaszcza młodsze osoby lubią się popisywać odwagą i niezależnością, np. rezygnując z noszenia kasku czy zdejmując odzież ochronną podczas pracy na budowie.

Okłamywanie przełożonych

Przyczyną łamania przepisów BHP przez pracowników bardzo często jest chęć ukrycia efektów popełnionego błędu. Przykładowo: pracownik zniszczył powierzone mu urządzenie elektryczne i obawiając się konsekwencji finansowych, „naprawił” je w sposób amatorski. Dalsze korzystanie z tego sprzętu rodzi poważne ryzyko wypadku.

Ukrywanie swojej niekompetencji

Wciąż zdarza się, że pracownicy okłamują przełożonych deklarując, że posiadają kompetencje niezbędne do wykonywania pracy na danym stanowisku. Dopiero „w praniu” wychodzi, że taka osoba w ogóle nie powinna być dopuszczona do pracy, ponieważ nie ma elementarnej wiedzy. Aby ukryć swoją niekompetencję, pracownik łamie przepisy BHP, np. nie potrafiąc założyć uprzęży w ogóle rezygnuje z tego zabezpieczenia. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie