Praca w upale: najważniejsze obowiązki pracodawcy

Mariusz Siwko
14.03.2020

W Polsce rokrocznie mamy do czynienia z przedłużającymi się okresami upalnej pogody. Nikogo już nie dziwi, że na przykład w maju temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza, a w czerwcu tygodniami nie spada ani kropla deszczu. Każdy pracodawca powinien pamiętać, że ciążą na nim konkretne obowiązki związane z zapewnieniem pracownikom komfortowych i bezpiecznych warunków pracy przy wysokiej temperaturze otoczenia. Najważniejsze zasady przypominamy w naszym poradniku.

Dostęp do wody

Bez względu na warunki termiczne pracodawca jest zobowiązany zapewnić swoim pracownikom stały dostęp do wody zdatnej do picia w odległości nie większej niż 75 metrów od stanowiska pracy. Sytuacja zmienia się diametralnie w momencie, gdy temperatura na termometrze zaczyna rosnąć. Wówczas na pracodawcy ciążą dodatkowe obowiązki, zależne od tego, kogo i w jakich warunkach zatrudnia.

W momencie, gdy temperatura powietrza przekracza 28 stopni Celsjusza, pracodawca musi zapewnić stały i nielimitowany dostęp do zimnych napojów wszystkim pracownikom biurowym. W przypadku pracowników fizycznych obowiązują inne kryteria – nielimitowany dostęp do wody jest tutaj wymagany już przy temperaturze wynoszącej powyżej 25 stopni Celsjusza.

Uwaga!

Jeśli pracodawca nie dopełni tego obowiązku i zostanie mu to udowodnione, może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1000 do 30.000 złotych.

Przerwy dla pracowników

Praca w upalnej temperaturze jest nie tylko nieprzyjemna, ale też mało efektywna, a w skrajnym przypadku może wręcz być niebezpieczna. Dlatego, choć przepisy tego nie wymuszają, pracodawca powinien rozważyć zwiększenie liczby przerw, wydłużenie ich lub skrócenie dnia pracy z uwagi na upał.

Warto przy tym pamiętać, że zgodnie z Kodeksem pracy pracownik ma prawo odmówić dalszej pracy, jeśli mogłoby to zagrażać jego zdrowiu. Bardzo wysoka temperatura powietrza bez wątpienia jest przyczynkiem do tego, by zaprzestać pracy w związku z ryzykiem np. przegrzania organizmu, doznania udaru cieplnego czy odwodnienia.

Pracodawca powinien również w miarę możliwości zapewnić pracownikom jak najlepsze warunki do wykonywania obowiązków służbowych pomimo doskwierającego skwaru. Dobrym pomysłem na pewno będzie zainwestowanie chociażby w klimatyzację pomieszczeń, żaluzje, markizy czy wiatraki, które pomogą przetrwać okres upalnej pogody.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie