Okulary korekcyjne dla pracownika – sprawdź, kiedy musisz zrefundować ich zakup

Jerzy Biernacki
18.11.2021

Polskie prawo podatkowe jest pełne paradoksów, a wręcz absurdów. Jednym z nich jest to, że pracodawca nie może wrzucić sobie w koszty zakupu okularów korekcyjnych dla siebie, ale tych dla pracownika już tak. Powinieneś natomiast wiedzieć, kiedy przepisy obligują Cię do zrefundowania pracownikowi takich okularów. Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.

Warunek, aby pracownik mógł ubiegać się o refundację zakupu okularów korekcyjnych

Przedsiębiorca ma obowiązek zapewnić pracownikowi okulary korekcyjne zawsze wtedy, gdy z zaświadczenia lekarskiego wystawionego przez lekarza medycyny pracy wynika, iż osoba zatrudniona w firmie musi korzystać z takich okularów podczas pracy przed monitorem ekranowym. Takie zaświadczenie z reguły jest wystawiane podczas wstępnych lub okresowych badań lekarskich.

Pamiętaj natomiast, że obowiązek ten dotyczy wyłącznie sytuacji, w której pracownik spędza przed monitorem ekranowym minimum połowę dobowego wymiaru czasu pracy, czyli cztery godziny dziennie.

Jak często należy refundować zakup okularów?

Przepisy tego w żaden sposób nie regulują, dlatego pracodawcy mają w tym zakresie sporą dowolność. Najlepiej jest po prostu uściślić to w wewnętrznym regulaminie firmy, który zostanie przedstawiony wszystkim pracownikom – wówczas nie będzie żadnych niedomówień.

Pracodawca może więc ustalić, że będzie refundować pracownikom zakup nowych okularów korekcyjnych co np. 2 lata. Innym sposobem jest refundowanie okularów po otrzymaniu świeżego zaświadczenia od lekarza medycyny pracy, czyli zaraz po badaniach okresowych – te w przypadku osób pracujących przed monitorem ekranowym są przeprowadzane co 4 lata.

Kwota refundacji

Ta również nie jest określona w przepisach. Mało tego: prawo nie reguluje nawet kwestii tego, czy pracodawca ma zrefundować pracownikowi zakup samych szkieł, czy może szkieł wraz z oprawkami. Zwyczajowo jednak firmy przyznają pracownikom dofinansowanie do zakupu całych okularów, natomiast kwota refundacji jest już sprawą wewnętrzną. Może to być zarówno 100, jak i 1000 złotych.

Na koniec ważna informacja: obowiązek zapewnienia pracownikowi okularów korygujących wzrok (na podstawie zaświadczenia lekarskiego) wynika z przepisów BHP, dlatego kwota refundacji jest zwolniona z podatku dochodowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie