Jakie prawa z tytułu BHP ma pracownik biurowy?

Mariusz Siwko
13.04.2021

Jeśli pracujesz w biurze przed komputerem, to musisz wiedzieć, że wcale nie jesteś pracownikiem gorszej kategorii z punktu widzenia BHP. Tobie również przysługują konkretne prawa, w tym do nadrzędne – do wykonywania pracy w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Sprawdź, jakie obowiązki względem Ciebie ma pracodawca.

Badania lekarskie

Każdy pracownik biurowy podlega okresowym badaniom lekarskim, które mają potwierdzić lub wykluczyć dalsze wykonywanie przez niego obowiązków służbowych przed komputerem. Na takie badania kieruje Cię pracodawca, a są one przeprowadzane w ośrodku medycyny pracy.

Informacja na temat czynników szkodliwych

Obejmując stanowisko pracy w biurze musisz otrzymać od pracodawcy wykaz czynników szkodliwych, na jakie będziesz narażony. Najczęściej jest to długa praca w nieergonomicznej pozycji (zagrożenie dla kręgosłupa) oraz narażenie wzroku na kontakt ze światłem niebieskim generowanym przez monitor ekranowy. Pracodawca musi Cię również poinformować, jak możesz przeciwdziałać tym czynnikom.

Szkolenia BHP

Pracownicy biurowi również podlegają obowiązkowym szkoleniom BHP, podczas których dowiadują się, jak sobie radzić z czynnikami szkodliwymi, poznają zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej itd. Takie szkolenie jest opłacane przez pracodawcę.

Ergonomiczne stanowisko pracy

Rozporządzenie w sprawie BHP dokładnie wskazuje, jakie kryteria musi spełniać wyposażenie stanowiska biurowego – chodzi tutaj zarówno o parametry monitora ekranowego, jak i biurka, klawiatury, krzesła czy oświetlenia.

Refundacja zakupu okularów

Jeśli z opinii lekarza medycyny pracy wynika, że musisz nosić okulary podczas pracy przed komputerem, to pracodawca powinien zwrócić Ci część kosztów poniesionych na ich zakup. Wniosek o dofinansowanie składasz bezpośrednio u pracodawcy.

Przerwy

Pracując przed komputerem masz zagwarantowaną przepisami przerwę, która powinna wynosić minimum 5 minut na każdą godzinę pracy. Przerwa ta jest wliczana do czasu pracy, czyli otrzymujesz za nią pełne wynagrodzenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie