Jakie kary grożą pracodawcy za brak szkoleń BHP?

Krzysztof Jagielski
16.01.2023

Szkolenia BHP są podstawową formą zwiększania świadomości pracowników na temat bezpiecznego wykonywania swoich obowiązków w zakładzie pracy. Dzięki szkoleniom pracownicy poznają zagrożenia występujące na ich stanowiskach i dowiadują się, jak im przeciwdziałać. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnić pracownikowi odpowiednie szkolenie, którego częstotliwość zależy od zajmowanego stanowiska (np. co rok, co trzy lub co pięć lat). W naszym artykule wyjaśniamy, jakie kary grożą za brak szkoleń BHP.

Wysokie kary finansowe

Jeśli pracodawca nie zapewnia pracownikowi obowiązkowych szkoleń BHP, zarówno okresowych, jak i wstępnych dla nowo zatrudnionych osób, to naraża się na poważne konsekwencje finansowe i prawne.

Podstawowa kara, jaką może nałożyć na przedsiębiorcę Inspektor Pracy, wynosi od 1 tys. do 30 tys. zł. Jeśli jednak sprawa trafi do sądu, to na przedsiębiorcę może zostać nałożona grzywna w wysokości nawet do 50 tys. zł.

O wiele poważniejsze będą natomiast konsekwencje wypadku przy pracy, którego można byłoby uniknąć, gdyby pracownik odbył obowiązkowe szkolenie BHP. Tutaj w grę będzie już wchodzić postępowanie karne przeciwko przedsiębiorcy.

Dodajmy, że w Polsce co roku dochodzi do około 60 tys. wypadków przy pracy, w których śmierć ponosi nawet kilkaset osób.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie