Jaką odzież roboczą zapewnić pracownikom fizycznym na sezon jesienno-zimowy?

Piotr Kowalczyk
06.12.2019

Jednym z efektów zmian klimatu jest to, że coraz mniej firm przerywa prace na okres zimowy. Dotyczy to również branż, które do niedawna były uznawane za typowo sezonowe, jak budowlanka czy drogownictwo. Decydując się na kontynuowanie robót w sezonie jesienno-zimowym, należy przede wszystkim zadbać o komfort i bezpieczeństwo pracowników, zapewniając im odpowiednią odzież roboczą. Jakie kryteria należy tutaj wziąć pod uwagę? To wyjaśniamy w naszym poradniku.

Skup się na tych elementach

Wybierając odzież roboczą dla pracowników fizycznych na sezon jesienno-zimowy należy przede wszystkim ocenić ich realne potrzeby oraz specyfikę wykonywanych prac. Zupełnie inne ubrania sprawdzą się chociażby podczas pracy w nieogrzewanym magazynie, gdzie jednak pracownicy są chronieni przed wiatrem, inne na placu rozładunkowych, jeszcze inne w sytuacji, gdy pracownicy wykonują swoje obowiązki na wysokości – na przykład przy montażu elementów wentylacji na dachu wieżowca.

Podstawowe kryteria wyboru odzieży to:

  • Przewidywana temperatura, na jaką mogą być narażeni pracownicy – w przypadku prac na zewnątrz zawsze bierzemy tutaj pod uwagę najgorszy scenariusz, czyli silny mróz;
  • Charakter pracy – czy są to roboty przy przenoszeniu ciężkich przedmiotów, montażu precyzyjnych elementów czy może ustawianiu pakunków z wykorzystaniem maszyn pomocniczych?
  • Specyfika wykonywania pracy – czy jest to praca raczej statyczna, czy może dynamiczna, wymagająca pozostawania w ciągłym ruchu?

Znając odpowiedzi na te pytania można już dużo precyzyjniej wyselekcjonować rodzaj odzieży roboczej dla konkretnych grup pracowników. Z pewnością części z nich wystarczą ubrania z podszewką, ale niektórzy mogą potrzebować chociażby kurtek puchowych czy ocieplanych spodni.

Odzież to nie wszystko

Pracownicy, którzy będą narażeni na niską temperaturę, zimny wiatr czy opady śniegu podczas wykonywania swoich obowiązków, muszą mieć zapewnione także dodatkowe środki ochrony indywidualnej, zabezpieczające ich przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Do kategorii takich ŚOI można zaliczyć na przykład czapki, rękawice, kaski z warstwą ocieplenia oraz – to szczególnie ważne – buty zapewniające dobrą izolację przed zimnej i bezpieczne chodzenie po śliskiej nawierzchni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie