Jak zapobiec zagrożeniom biologicznym na stanowisku pielęgniarki?

Mateusz Nowak
13.02.2020

Każda pielęgniarka w swojej codziennej pracy jest wystawiona na różnego rodzaju zagrożenia biologiczne. Do tych najpoważniejszych możemy zaliczyć ryzyko zarażenia się jakąś ciężką chorobą, chociażby wirusem HIV czy wirusowym zapaleniem wątroby. Dlatego przed objęciem stanowiska pielęgniarka musi przejść instruktaż stanowiskowy, w ramach którego pozna metody zapobiegania takim zagrożeniom. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Higiena

Jest absolutną podstawą bezpieczeństwa na stanowisku pielęgniarki. Osoba wykonująca ten zawód musi traktować higienę z nawet przesadną atencją. Chodzi między innymi o to, aby regularnie i dokładnie myć ręce, szczególnie przed i po kontakcie z pacjentem. Pielęgniarka obowiązkowo musi korzystać z rękawiczek jednorazowych, a po ich użyciu wyrzuć je do pojemnika na odpady niebezpieczne.

Stosowanie jednorazowych igieł i strzykawek

Jest to tak oczywiste, że nawet nie powinniśmy o tym wspominać. Warto jednak przypomnieć, że jeśli cokolwiek jest jednorazowe, to nie wolno tego używać powtórnie. Pielęgniarka bezwzględnie musi mieć dostęp do takiej ilości artykułów medycznych, by nie musieć nawet rozważać pomysłu ponownego sięgnięcia po np. tę samą igłę (w przypadku chociażby nieudanego wkłucia).

Procedury postępowania w razie skaleczenia

Należy uczulić pielęgniarki, by w momencie skaleczenia się ostrym przedmiotem natychmiast zgłosiły się do ambulatorium w celu opatrzenia i zabezpieczenia rany. Niedopuszczalne jest kontynuowanie pracy z otwartą, krwawiącą raną, ponieważ w warunkach szpitalnych znacząco zwiększa to ryzyko wystawienia się na czynniki biologiczne.

Dezynfekcja

Pielęgniarka ma obowiązek regularnego dezynfekowania przyborów oraz wyposażenia szpitala, na których mogą się gromadzić różnego rodzaju mikroorganizmy. Dotyczy to chociażby blatów, umywalek, misek czy tacek.

Odpady medyczne

Pielęgniarka musi wiedzieć, które odpady należy uznać za niebezpieczne i wyrzucać do specjalnego pojemnika. Dotyczy to wszelkich przyborów jednorazowego użytku, które miały kontakt z krwią i innymi płynami ustrojowymi.

Środki ochrony osobistej

Pielęgniarka musi korzystać z takich środków ochrony osobistej, jak maseczki ochronne, gogle, maski filtrujące (oczywiście w razie potrzeby). Należy jej zapewnić odzież ochronną, która wyklucza ryzyko przesiąknięcia krwi i innych płynów ustrojowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie