Gdy pracownik nosi okulary korekcyjne. Jak zapewnić mu dodatkową ochronę oczu?

Krzysztof Jagielski
11.02.2020

Tytułowy problem wcale nie jest taki błahy, jak mogłoby się wydawać. Sytuacja, w której pracownik noszący okulary korekcyjne wymaga dodatkowej ochrony wzroku z uwagi na zagrożenia występujące na jego stanowisku (np. ślusarz czy pilarz), jest dość kłopotliwa dla właściciela firmy. Warto zatem wiedzieć, że polskie przepisy to przewidziały i dość jasno regulują obowiązki po stronie pracodawcy. Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Czy trzeba zapewnić „okularnikowi” dodatkowe okulary ochronne?

Zdecydowanie tak! Pracodawcy często wychodzą z błędnego założenia, że skoro pracownik nosi już okulary korekcyjne i wykonuje w nich swoje obowiązki służbowe, to nie są mu potrzebne jeszcze okulary ochronne. To duża nadinterpretacja. Przepisy BHP są w tej sprawie jednoznaczne. Czytamy w nich, że jeśli na danym stanowisku występuje zagrożenie dla wzroku pracownika, to pracodawca ma obowiązek zapewnić mu środek ochrony osobistej, jakim są okulary ochronne.

Oczywiście fakt, że pracownik nosi okulary korekcyjne, utrudnia dobranie odpowiedniego modelu. To już jednak spoczywa na barkach pracodawcy. Może on zlecić pracownikowi zakup okularów we własnym zakresie, przy jednoczesnym pokryciu ich kosztów. Okulary muszą zapewniać pracownikowi maksymalny komfort noszenia bez konieczności zdejmowania okularów korekcyjnych czy szkieł kontaktowych.

Rada

Najlepiej będzie, jeśli pracownik uda się do sklepu z artykułami BHP i przymierzy kilka modeli okularów ochronnych, wybierając te, które najlepiej mu pasują, zostawiając dostatecznie dużo miejsca na okulary korekcyjne.

Okulary ochronne z funkcją korekcji wady wzroku

Nie każdy wie, że na rynku są już dostępne modele okularów ochronnych, których szkła spełniają funkcję korekcyjną. To zdecydowanie najlepszy wybór dla pracownika z wadą. Jedynym minusem w tym przypadku jest niestety bardzo wysoka cena takich okularów oraz konieczność zlecenia ich wykonania na indywidualne zamówienie. Dlatego nadal niewielu pracodawców finansuje ich zakup swoim pracownikom.

Trzeba przy tym wyraźnie podkreślić, że pracodawca nie ma absolutnie obowiązku finansowania zakupu korekcyjnych okularów ochronnych – jest to wyłącznie jego dobra wola. Musi jednak zapewnić pracownikowi atestowane okulary ochronne, które pozwolą mu komfortowo i bezpiecznie wykonywać czynności zawodowe bez zdejmowania okularów korekcyjnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie