„Bezpieczne” zawody, w których występuje szereg czynników ryzyka

Maciej Piwowski
17.06.2021

Wypadki przy pracy i choroby zawodowe są kojarzone głównie z wykonywaniem ciężkich prac fizycznych oraz wymagających kontaktu z np. chemikaliami. Tymczasem czynniki ryzyka można wyodrębnić w praktycznie każdej profesji. To wyjaśnia, dlaczego przepisy BHP są ustalane dla wszystkich pracowników i wymaga się ich przestrzegania w każdym zakładzie pracy. W naszym poradniku podajemy przykłady zawodów, które uchodzą za bardzo bezpieczne, natomiast wykonujące je osoby i tak są narażone na różnego rodzaju zagrożenia.

Fryzjer

Co może się stać fryzjerowi podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych? Zdziwisz się, jak dużo czynników ryzyka występuje w tej profesji. Wymieńmy tutaj tylko schorzenia kręgosłupa, żylaki, skaleczenia czy długotrwały kontakt z chemikaliami (farby, lakiery, żele etc.). Do tego dochodzi jeszcze notoryczny pośpiech.

Kosmetyczka

W przypadku kosmetyczki głównymi czynnikami ryzyka są choroby skórne. Osoba wykonująca ten zawód ma bardzo bliski kontakt z ludźmi, co w naturalny sposób sprzyja przenoszeniu różnych patogenów, w tym wywołujących schorzenia dermatologiczne. Ponadto kosmetyczka jest narażona na zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C, a nawet wirusem HIV.

Dentysta

W tym zawodzie możemy wyróżnić kilka dość typowych dla profesji medycznych czynników ryzyka. Najważniejszym z nich są schorzenia kręgosłupa, które stanowią konsekwencję długotrwałej pracy w nienaturalnej, niewygodnej pozycji. Dodatkowo warto wspomnieć, że dentysta może łatwo zarazić się różnymi chorobami przenoszonymi drogą kropelkową – chociażby COVID-19 czy grypą.

Weterynarz

Praca ze zwierzętami wydaje się być spełnieniem marzeń i w przypadku większości weterynarzy tak pewnie jest. Problem polega na tym, że ten zawód także wiąże się z występowaniem licznych czynników ryzyka.

Trzeba tutaj wspomnieć chociażby o bardzo prawdopodobnym pogryzieniu przez psa, podrapaniu przez kota czy zarażeniu się poważną chorobą odzwierzęcą. Co ciekawe wielu weterynarzy ma także ewidentne objawy alergii np. na białko zawarte w kociej ślinie (silny alergen) czy psią sierść.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie