Zalety i wady spółki komandytowej

Mateusz Rąbalski
20.10.2020

Wokół spółek komandytowych jest ostatnio bardzo głośno. Wszystko przez zapowiedź Ministerstwa Finansów, które chce, aby od 1 stycznia 2021 roku takie podmioty były opodatkowane podatkiem PIT (poza małymi wyjątkami). W momencie pisania tego artykułu nie jest jeszcze pewne, że taka zmiana zostanie wprowadzona w życie, jednak wątpliwości już zostały zasiane. Wielu przedsiębiorców, którzy poważnie rozważali założenie spółki komandytowej, teraz wstrzymuje się z podjęciem takiej decyzji. I to pomimo faktu, iż spółka komandytowa ma kilka bardzo ważnych zalet. Jakie są natomiast jej wady? Tego już dowiesz się z naszego poradnika.

Krótkie wyjaśnienie: czym jest spółka komandytowa?

Spółka komandytowa jest specyficzną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Ma zdolność prawną, ale już nie osobowość prawną. Najczęściej zakładają ją wspólnicy, z których jeden posiada kapitał, natomiast niekoniecznie chce się zajmować sprawami spółki. Drugi natomiast posiada know-how, dlatego jest odpowiedzialny za rozwijanie biznesu.

Wspólnicy spółki komandytowej dzielą się na dwie kategorie:

  1. Komplementariusze – odpowiadają za zobowiązani spółki całym swoim majątkiem. Odpowiedzialność ta powstaje dopiero w momencie, gdy nie ma możliwości egzekucji z majątku spółki.
  2. Komandytariusze – ponoszą ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki jedynie do wysokości kwoty wskazanej w umowie spółki. Kwotę tę określa się mianem sumy komandytowej.

Z prawnego punktu widzenia spółka komandytowa jest handlową spółka osobową, która podlega rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, a jej umowa musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego (ewentualnie można to zrobić przez Internet w systemie S24).

Zalety spółki komandytowej

Szykowane zmiany dotyczące zasad opodatkowania spółek komandytowych mogą spowodować, że przestanie to być atrakcyjna forma prowadzenia działalności. Na ten moment jednak można wymienić co najmniej kilka powodów, dla których warto rozważyć powołanie takiej spółki.

Przede wszystkim umożliwia ona (umożliwiała?) uniknięcie podwójnego opodatkowania. Spółka komandytowa nie jest płatnikiem podatku dochodowego – obowiązek ten dotyczy wyłącznie jej wspólników, którzy rozliczają się z podatku, jak osoby fizyczne.

Kolejną zaletą jest ograniczona odpowiedzialność za zobowiązania spółki – jednak dotyczy to tylko komandytariuszy, którzy odpowiadają finansowo wyłącznie do sumy komandytowej. Stanowi to więc dodatkowy środek bezpieczeństwa, na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń biznesowych.

Dużą korzyścią wynikającą z założenia spółki komandytowej jest brak konieczności wniesienia do niej wkładu pieniężnego. Może to być na przykład wiedza, umiejętności, sprzęt, kontakty handlowe etc. Z takiej możliwości nie skorzystają natomiast wspólnicy spółek kapitałowych.

Wady spółki komandytowej

Zanim zdecydujesz się założyć spółkę komandytową, to musisz wiedzieć, że jest to forma prowadzenia działalności biznesowej obarczona kilkoma istotnymi wadami. Pierwszą z nich są dość wysokie koszty powołania spółki. Jak wspomnieliśmy, trzeba ją wpisać do KRS, a już samo to generuje dodatkowe wydatki, podobnie jak usługa notariusza lub opłata za wpis w systemie S24.

Pamiętaj również, że spółka komandytowa wymaga prowadzenia pełnej księgowości – nie ma tutaj znaczenia wysokość osiąganych dochodów. Pełna księgowość jest znacznie droższa od niepełnej, trzeba ją powierzyć zewnętrznemu biuru rachunkowemu lub zatrudnić własnego specjalistę z zakresu księgowości.

Powołanie spółki komandytowej jest również dość ryzykowne z punktu widzenia komplementariusza, który odpowiada za jej zobowiązania także własnym majątkiem. Zwykle to komplementariusz prowadzi sprawy spółki, ale jednocześnie nie wnosi do niej dominującego majątku. Musisz się więc dobrze zastanowić, czy jesteś w stanie zaakceptować to ryzyko.

Dla kogo jest zatem spółka komandytowa?

Spółka komandytowa jest dobrym wyborem dla wspólników, którzy chcą do niej wnieść zupełnie odmienny wkład  – jeden materialny, drugi niematerialny. To idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy działać wspólnie, przy czym nadal rozliczać się z fiskusem osobno. W najbardziej uprzywilejowanym położeniu jest komandytariusz, który odpowiada za zobowiązania spółki jedynie do sumy komandytowej.

Pytanie tylko, jak długo prowadzenie spółki komandytowej będzie się opłacać? Jeśli Ministerstwo Finansów wcieli w życie pomysł z opodatkowaniem spółek podatkiem CIT, to ta forma działalności biznesowej z miejsca straci na atrakcyjności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie