W życiu prędzej czy później wszystko sprowadza się do pieniędzy, a już szczególnie jest tak w biznesie. Choć opowieści o tym, że firmę można założyć tylko z milionem w kieszeni (w dodatku ukradzionym) lepiej włożyć między bajki, to rzeczywiście przyszły przedsiębiorca powinien dysponować jakimś budżetem na starcie. Skąd w takim razie wziąć pieniądze na założenie i rozkręcenie firmy? Poznaj różne możliwości.
To najprostsze do zdobycia i najtańsze pieniądze, pod warunkiem, że się je ma. Prawdopodobnie myśl o założeniu firmy nie narodziła się w Tobie z dnia na dzień, dlatego pewnie posiadasz jakieś zaskórniaki. Jeśli jest to co najmniej kilkanaście tysięcy złotych, to spokojnie możesz myśleć o biznesie, który nie wymaga dużych inwestycji na początku. W wielu branżach to będzie jednak zdecydowanie za mało.
Pamiętaj!
Nigdy nie pozbywaj się wszystkich oszczędności. Zostaw sobie jakąś rezerwę, bo pierwsze miesiące prowadzenia firmy mogą być naprawdę trudne. Dojdzie Ci sporo nowych wydatków, a dochody niekoniecznie je pokryją.
Celowo napisaliśmy „inwestycyjny”, ponieważ w kontekście rozkręcania firmy tylko taki rodzaj kredytu ma większy sens. Kredyty gotówkowe są drogie, nie wspominając już o pożyczkach prywatnych, których unikaj jak diabeł święconej wody!
Kredyt inwestycyjny, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony na sfinansowanie jakiejś inwestycji. Może to być np. zakup maszyny czy wybudowanie fabryki. Pieniądze możesz też przeznaczyć na wartości niematerialne, czyli chociażby oprogramowanie czy stronę internetową. Pamiętaj przy tym, że bank z pewnością będzie wymagać wkładu własnego i przedstawienia biznesplanu, o którego tworzeniu przeczytasz w naszym poradniku.
Obecnie jest coraz trudniej o uzyskanie dotacji, ponieważ urzędy przez lata chętnie rozdawały pieniądze praktycznie każdemu, natomiast efekty były mizerne. Statystyki pokazują, że większość przedsiębiorców rozpoczynających biznes z pomocą pośredniaka po prostu przejadało dotację i zamknęło firmy po wymaganym przez urząd okresie.
Dlatego dziś pośredniaki bardzo dokładnie weryfikują pomysły na biznes swoich klientów – musisz bowiem wiedzieć, że na dotację mogą liczyć wyłącznie osoby zarejestrowane jako bezrobotne.
Rada
O dotację najlepiej postarać się na początku roku – wtedy urzędy mają najwięcej pieniędzy do rozdysponowania.
Jeśli uda Ci się dostać dotację z UP, to możesz ją przeznaczyć np. na zakup urządzeń, biura, wyposażenie, zakup samochodu itd. Każdy wydatek musi być jednak uzasadniony i skrupulatnie udokumentowany.
Wbrew różnym głosom otrzymanie unijnych środków na otwarcie firmy nie jest takie proste. Zdecydowanie większe pole do popisu mają czynni przedsiębiorcy, którzy chcą rozwinąć swój innowacyjny projekt.
Warto wiedzieć
Największe szanse na otrzymanie dotacji mają osoby bezrobotne, niepełnosprawne, kobiety wracające na rynek pracy po urlopie wychowawczym, osoby do 25. i po 45. roku życia, a także mieszkańcy terenów wiejskich.
Unijne wsparcie może mieć dwie formy:
Unia Europejska oferuje różne programy pomocy dla przedsiębiorców, ale szczególnie hołubieni są ci, którzy mają innowacyjny pomysł na biznes lub chcą zainwestować w rozwiązania proekologiczne.
Fundusze venture capital są prywatnymi podmiotami, które zarabiają na inwestowaniu w firmy o dużym potencjalne biznesowym, zwykle w start-upy. Fundusz daje pieniądze na rozwój pomysłu, w zamian otrzymując udziały w spółce i mając wpływ na różne decyzje. W przyszłości, gdy firma stanie się znana lub opracuje coś rewolucyjnego, fundusz zarabia krocie na sprzedaży jej akcji.
Jak zdobyć finansowanie funduszu? Najlepiej jest zainteresować swoją firmą kilkudziesięciu graczy i do skutku prosić o spotkanie. Tutaj niezbędne jest trzymanie się starej zasady: jeśli wyrzucają Cię drzwiami, wróć oknem.
Od funduszy venture capital różni ich to, że nie afiszują się aż tak ze swoją pomocą dla początkujących przedsiębiorców i innowacyjnych projektów. Fundusze oficjalnie chwalą się portfelem swoich start-upów, natomiast aniołowie biznesu skrupulatnie dobierają partnerów, analizują ich biznesplany i udzielają wsparcia po upewnieniu się, że ryzyko jest na akceptowalnym poziomie.
Warto wiedzieć
Aniołami biznesu bardzo często są osoby prywatne, które dorobiły się majątków na swojej działalności i teraz chcą pomagać innym, przy okazji na tym zarabiając.
Wsparcia aniołów biznesu warto szukać na forach internetowych poświęconych przedsiębiorczości. Dobrze jest chodzić na spotkania biznesowe (np. śniadania organizowane dla lokalnych przedsiębiorców).
Pozyskanie pieniędzy na rozpoczęcie i rozwój biznesu może być bardzo trudne, szczególnie jeśli Twój pomysł na pierwszy rzut oka nie wydaje się być zbyt atrakcyjny. W takiej sytuacji na początku bazuj na własnych oszczędnościach, a zarobione środki cały czas inwestuj. Po kredyt sięgnij w ostateczności i gdy masz niemal pewność, że ta inwestycja wypali.