Gdy przedsiębiorstwo popada w bardzo poważne problemy finansowe, których rozwiązanie nie jest już możliwe na drodze standardowych działań, to właściciel firmy lub wspólnicy spółki stają przed kluczowym dylematem: restrukturyzować działalność czy po prostu ogłosić upadłość?
Są to dwie zupełnie różne ścieżki wychodzenia z zadłużenia, których nie należy ze sobą mylić. Podstawowe różnice między restrukturyzacją a upadłością przedsiębiorstwa omawiamy w naszym artykule.
Restrukturyzacja jest opcją skierowaną głównie do przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością lub już niewypłacalnych, którzy z różnych powodów chcą uniknąć ogłoszenia upadłości.
Celem restrukturyzacji jest umożliwienie przedsiębiorstwu zawarcia układu z wierzycielami i kontynuowanie działalności. W ramach tego procesu przewiduje się wdrożenie działań naprawczych, które mają poprawić kondycję finansową przedsiębiorstwa.
Standardowe postępowanie restrukturyzacyjne może obejmować:
Upadłość to opcja zarezerwowana dla przedsiębiorstw, które są niewypłacane i nie mają żadnej nadziei na zmianę tego stanu rzeczy. Procedura upadłościowa najczęściej kończy się likwidacją przedsiębiorstwa (za wyjątkiem sytuacji, w której dochodzi do zawarcia układu z wierzycielami w ramach postępowania upadłościowego).
Upadłość jest ogłaszana, gdy przedsiębiorstwo nie jest w stanie dłużej regulować swoich zobowiązań przez okres przekraczający 3 miesiące lub gdy jego zobowiązania przekraczają wartość majątku przez ponad 24 miesiące.
Postępowanie upadłościowe obejmuje:
To jest ważne!
Proces upadłościowy może przewidywać nałożenie zakazu prowadzenia działalności przez osoby zarządzające przedsiębiorstwem, jeśli w ocenie sądu do upadłości przyczyniło się ich rażące niedbalstwo.
Restrukturyzacja: ma na celu uratowanie przedsiębiorstwa przed upadłością i umożliwienie mu dalszej działalności, a jednocześnie zaspokojenie wierzycieli.
Upadłość: jest nastawiona na likwidację majątku przedsiębiorstwa w celu zaspokojenia wierzycieli.
Restrukturyzacja: jest przewidziana dla przedsiębiorstw zagrożonych niewypłacalnością lub już niewypłacalnych, ale mających możliwość dalszego funkcjonowania.
Upadłość: jest zarezerwowana wyłącznie dla przedsiębiorstw niewypłacalnych.
Restrukturyzacja: w tym postępowaniu nie przewiduje się nałożenia zakazu prowadzenia działalności czy zajmowania stanowisk przez osoby kierujące przedsiębiorstwem.
Upadłość: może skutkować zakazem prowadzenia działalności lub zajmowania określonych stanowisk przez okres nawet do 10 lat.
Restrukturyzacja: sąd może zabezpieczyć majątek przedsiębiorstwa na czas trwania postępowania, aby chronić interesy wierzycieli.
Upadłość: w ramach postępowania upadłościowego majątek przedsiębiorstwa jest likwidowany na cele zaspokojenia wierzycieli.
Wielu przedsiębiorców może mieć trudności z ostatecznym wybraniem ścieżki wychodzenia z długów. Tutaj konieczna jest bardzo dokładna analiza rzeczywistego stanu finansowego firmy, konsultacje z wierzycielami (o ile są jeszcze w ogóle możliwe) oraz skorzystanie z doradztwa biznesowego i finansowego.
Restrukturyzacja najczęściej jest rekomendowanym rozwiązaniem, gdy:
Upadłość to kierunek, w którym należy podążać wtedy, gdy:
Pamiętajmy również, że przedsiębiorca, członkowie zarządu lub wierzyciele mają możliwość złożenia do sądu gospodarczego wniosków zarówno o upadłość, jak i restrukturyzację. W takiej sytuacji sąd wstrzymuje rozpoznanie wniosku o upadłość do czasu wydania orzeczenia w sprawie restrukturyzacji. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ogół wierzycieli sprzeciwia się wstrzymaniu wniosku o upadłość.
Zarówno restrukturyzacja, jak i upadłość są skrajnie trudnymi doświadczeniami dla przedsiębiorcy. Nie zapominajmy, że życie nie jest czarno-białe i zdarza się, że cała wina wcale nie leży po stronie właściciela firmy (mógł zostać oszukany przez kontrahentów, wspólników, okradziony etc.).
Tak czy inaczej decyzję o wyborze ścieżki wyjścia z długów należy przeanalizować pod wieloma kątami, aby tym razem wreszcie postąpić właściwie, w pierwszej kolejności myśląc o spłaceniu wierzycieli i zachowaniu czegoś bezcennego: dobrego imienia.