Nie jest tajemnicą, że wiele osób wykorzystuje popularne platformy sprzedażowe do prowadzenia działalności w szarej strefie, osiągając spore dochody z handlu, ale bez rejestracji, czyli bez opłacania składek na ZUS i odprowadzania należnych podatków. To nie tylko polska przypadłość – podobnie jest w wielu europejskich krajach. Aby ukrócić tego typu praktyki, od 2025 roku na operatorów portali sprzedażowych zostanie nałożony obowiązek przekazywania szczegółowych raportów organom podatkowym na temat sprzedawców korzystających z ich usług. Zmiany te wynikają z unijnej dyrektywy DAC7, a szczegółom przyglądamy się w naszym artykule.
Zgodnie z dyrektywą DAC7, obowiązki raportowe dotyczą operatorów platform internetowych. To oni, a nie sprzedawcy, muszą zbierać i przekazywać dane o transakcjach oraz sprzedających i kupujących. Obowiązek ten dotyczy nie tylko platform sprzedażowych, ale też serwisów do rezerwacji noclegów, wynajmu środków transportu czy zamawiania przejazdów samochodowych.
Operatorzy takich platform muszą raz w roku, do końca stycznia, przekazać organom podatkowym dane o transakcjach sprzedawców za poprzedni rok.
Ważne!
Wyjątkowo w 2025 roku obowiązkowe będzie złożenie raportów za lata 2023 i 2024.
Dyrektywa DAC7 dotyczy wszystkich platform internetowych, które pośredniczą w transakcjach. Spośród tych popularnych w naszym kraju warto wymienić m.in.:
Jeśli sprzedajesz lub oferujesz usługi na tych platformach, robisz to regularnie i w zorganizowany sposób, to już wkrótce nie uda Ci się uniknąć opodatkowania transakcji, a nawet konieczności zarejestrowania działalności gospodarczej.
Platformy muszą raportować transakcje, w których sprzedawca uzyskał wynagrodzenie za:
Innymi słowy: osoby, które np. świadczą drobne usługi hydrauliczne, elektryczne, wynajmują mieszkanie turystom czy sprzedają używane ubrania na OLX, od 2025 roku nie będą już mogły łatwo ukryć się przed fiskusem, jak miało to miejsce do tej pory. Walka z szarą strefą będzie znacznie skuteczniejsza.
Raporty przesyłane do szefa Krajowej Administracji Skarbowej będą zawierać szczegółowe informacje o sprzedawcach i transakcjach. KAS pozna więc:
Ważne!
Każdy sprzedawca objęty raportem otrzyma od platformy, na której działa, informację o przekazanych danych do końca stycznia roku następującego po zakończeniu okresu raportowego. Obecnie będzie to koniec stycznia 2025 roku.
Przepisy przewidują kilka wyjątków od obowiązku raportowania. Platformy nie będą przekazywać danych dotyczących:
Nowe regulacje mają wyłącznie jeden cel: wspomóc walkę z szarą strefą i umożliwić organom podatkowym skuteczniejsze „ściąganie” należnych danin od sprzedawców, którym dotąd udawało się uniknąć opodatkowania.
Szczególnie przydatne dla fiskusa będą zestawienia na temat liczby transakcji, co pozwoli jednoznacznie dowieść, czy działalność to sprzedaż okazjonalna, czy może regularna, mająca znamiona działalności gospodarczej – wówczas sprzedawca będzie musiał ją zarejestrować i odprowadzić należne podatki oraz składki na ZUS.
Nowe przepisy umożliwią również kontrolowanie zarejestrowanych przedsiębiorców. Urząd skarbowy zyska narzędzie do sprawdzania prawidłowości rozliczenia podatku dochodowego i VAT od wykazanych transakcji.
Wniosek? Osoby, które dziś regularnie sprzedają towary, wynajmują nieruchomości, samochody czy świadczą jakieś usługi za pośrednictwem platform internetowych, a nie rozliczają się z uzyskiwanych przychodów, od 2025 roku powinny albo zarejestrować działalność, albo zrezygnować z tego źródła, nie narażając się na poważne konsekwencje.
Nic natomiast nie zmieni się dla osób sprzedających coś na ww. platformach okazjonalnie, np. raz na jakiś czas organizujących wyprzedaż garażową czy pozbywających się różnych rzeczy, które nie są im już potrzebne.