Pierwszy przelew składek do ZUS. Sprawdź, jak to zrobić poprawnie

Mateusz Rąbalski
19.02.2019

Opłacanie składek ZUS jest podstawowym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Jednocześnie to właśnie składki stanowią jedno z największych obciążeń publicznoprawnych dla polskich firm, zwłaszcza tych drobnych. Większość przedsiębiorców co miesiąc dostaje białej gorączki zlecając przelew składek do ZUS. Jeśli Ciebie dopiero to czeka, zadbaj, aby debiut nie okazał się falstartem. Sprawdź, jak poprawnie zlecić taki przelew.

Najważniejsze terminy

Składki ZUS należy opłacać w terminie do 10. dnia każdego miesiąca. Jest to płatność „z dołu”, co oznacza, że opłacasz składki za poprzedni miesiąc. Ten termin dotyczy jednak tylko przedsiębiorców regulujących składki za siebie, niezatrudniających pracowników.

Jeśli w Twojej firmie są zatrudnione inne osoby, to składki za siebie i za nie musisz opłacić do 15. dnia każdego miesiąca. Pamiętaj, że składki opłaca się bez wezwania, a każde spóźnienie skutkuje przerwą w okresie ubezpieczenia i może wiązać się z koniecznością zapłacenia karnych odsetek.

Na jakie konto przelać składki ZUS?

W 2018 roku nastąpiły tutaj duże zmiany. Wcześniej przedsiębiorcy przelewali składki na wskazane konta ZUS – osobne dla ubezpieczeń społecznych i osobne dla ubezpieczenia zdrowotnego. Teraz swoje zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych reguluje się na jeden, indywidualny numer rachunku składkowego.

Każdy przedsiębiorca ma przypisany własny NRS, który zawiera 9 cyfr numeru NIP firmy. Dzięki temu możesz łatwo sprawdzić, czy przypadkiem nie pomyliłeś się przy podawaniu rachunku w swoim systemie bankowości elektronicznej.

NRS to duże ułatwienie, ale i oszczędność czasu i pieniędzy. Nie trzeba już wysyłać kilku przelewów. Wszystkie składki przelewamy na jeden rachunek, a ich rozdzieleniem na odpowiednie subkonta zajmuje się już ZUS.

Rada

Swój numer NRS sprawdzisz w wyszukiwarce uruchomionej na stronie www.eskladka.pl.

Czy trzeba coś wyliczać?

Wyliczenie składki ZUS powinieneś otrzymać od księgowości. Jeśli nie brałeś zwolnienia chorobowego, to wysokość daniny będzie zawsze taka sama w każdym miesiącu (poza składką opłacaną w styczniu za grudzień poprzedniego roku). Zakład Ubezpieczeń Społecznych proporcjonalnie podzieli wpłaconą sumę na poszczególne konta składkowe na podstawie złożonej przez Ciebie deklaracji ZUS DRA.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie