Kiedy warto przejść na ryczałt? Omawiamy typowe sytuacje

Marek Szydełko
03.09.2024

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to szybko zyskująca na popularności forma opodatkowania działalności gospodarczej. Dlaczego decyduje się na nią coraz więcej przedsiębiorców? Powód jest prosty: Polski Ład. Zmiany wprowadzone w ramach tej tzw. rewolucji podatkowej mocno uderzyły firmy po kieszeni, głównie za sprawą składki zdrowotnej naliczanej od dochodu. Wielu przedsiębiorców zdecydowało się „uciec” na ryczałt, gdzie obciążenia z tytułu składki są istotnie mniejsze.

Nie jest to natomiast jedyny powód, dla którego warto przejść na ryczałt. Innym typowym sytuacjom przyglądamy się w naszym artykule.

Krótko o tym, czym jest ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany to forma opodatkowania, w której przedsiębiorca płaci stałą stawkę podatkową określoną jako procent od osiągniętych przychodów. Nie ma natomiast możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu.

Ryczałt uchodzi za najłatwiejszą formę rozliczeń, dobrą przede wszystkim dla małych firm, które generują stosunkowo niewielkie przychody, nie mając przy tym wysokich kosztów.

Dla kogo jest ryczałt?

Z ryczałtu mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki cywilne składające się wyłącznie z osób fizycznych, jak i spółki jawne z udziałem tylko osób fizycznych.

Podstawowym warunkiem jest to, aby roczne przychody przedsiębiorstwa nie przekraczały równowartości 2 mln euro.

Ważne!

Jeśli zdecydujesz się na ryczałt, to nie będziesz mieć możliwości zmiany formy opodatkowania w trakcie roku.

Kto nie może przejść na ryczałt?

Nie wszystkie działalności mogą skorzystać z ryczałtu. Takiej możliwości nie mają przedsiębiorcy, którzy:

  • Przeprowadzili prawną reorganizację działalności;
  • Świadczą usługi dla swojego byłego pracodawcy;
  • Prowadzą działalność związaną z aptekami, handlem walutami, częściami do pojazdów mechanicznych czy produkcją towarów objętych podatkiem akcyzowym (z wyjątkiem produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł).

Również przedsiębiorcy, którzy zmieniają formę prowadzenia działalności, np. z działalności jednoosobowej na spółkę z małżonkiem, muszą pamiętać, że możliwość skorzystania z ryczałtu będzie dla nich dostępna dopiero w kolejnym roku podatkowym.

Jesteś w jednej z tych sytuacji? Rozważ przejście na ryczałt

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z całą pewnością nie jest złotym środkiem dla każdego przedsiębiorcy i nie zawsze się opłaca. Są natomiast sytuacje, w których wydaje się, że jest to optymalne rozwiązanie:

  1. Masz bardzo niskie koszty lub nie masz ich w ogóle – jeśli koszty Twojej działalności ograniczają się do np. tankowania prywatnego samochodu na dojazdy do klientów czy do wynajmu małego biura za kilkaset złotych miesięcznie, to ryczałt może być dla Ciebie bardzo opłacalny.
  2. Prowadzisz małą działalność, osiągasz niewielkie przychody – w takiej sytuacji warto wybrać jak najprostszą formę opodatkowania, aby nie musieć zatrudniać księgowej/biura rachunkowego i móc samodzielnie rozliczać się z fiskusem bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
  3. Chcesz z góry wiedzieć, ile podatku zapłacisz – ryczałt ewidencjonowany daje spory komfort psychiczny w zakresie wyliczania wysokości należnego podatku, co z kolei pozwala przedsiębiorcy planować wydatki i łatwiej kontrolować finanse przedsiębiorstwa.
  4. Możesz skorzystać z bardzo niskiej stawki podatku - stawki podatku na ryczałcie ewidencjonowanym zależą od rodzaju prowadzonej działalności i wynoszą od 2% do nawet 17%. W wielu przypadkach może się więc okazać, że ryczałt jest dużo bardziej opłacalny niż zasady ogólne, a nawet podatek liniowy.

Zalety i wady ryczałtu

Po stronie zalet rozliczania się z fiskusem ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zapiszemy:

  • Prostota rozliczeń;
  • Niskie stawki podatku dla niektórych działalności (zależne od głównego kodu PKD);
  • Stała wysokość składki zdrowotnej (zależna od progu przychodów);
  • Przewidywalność obciążeń podatkowych, zwłaszcza, gdy przedsiębiorca dodatkowo nie jest czynnym płatnikiem podatku VAT;
  • Minimum formalności, w praktyce nie ma konieczności zatrudniania księgowego czy korzystania z usług biura rachunkowego.

Ryczałt ma jednak także wady, w tym:

  • Brak możliwości odliczania kosztów, co może być problematyczne, gdy np. przedsiębiorca zdecyduje się na poważny zakup na potrzeby działalności;
  • Nie jest to forma opodatkowania dostępna dla każdego;
  • Niektóre działalności mogą być obłożone wyższą stawką podatku niż na zasadach ogólnych (w pierwszym progu podatkowym);
  • Brak możliwości korzystania z niektórych ulg podatkowych (np. ulgi prorodzinnej, nazywanej potocznie ulgą „na dziecko”).

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to bez wątpienia interesująca i w wielu przypadkach opłacalna forma opodatkowania, zwłaszcza dla bardzo małych firm. Jeśli znajdujesz się w jednej z opisanych w tym artykule sytuacji, to poważnie rozważ przejście na ryczałt już od początku nowego roku podatkowego, biorąc jednak pod uwagę istotne wady tej formy opodatkowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie