Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to szybko zyskująca na popularności forma opodatkowania działalności gospodarczej. Dlaczego decyduje się na nią coraz więcej przedsiębiorców? Powód jest prosty: Polski Ład. Zmiany wprowadzone w ramach tej tzw. rewolucji podatkowej mocno uderzyły firmy po kieszeni, głównie za sprawą składki zdrowotnej naliczanej od dochodu. Wielu przedsiębiorców zdecydowało się „uciec” na ryczałt, gdzie obciążenia z tytułu składki są istotnie mniejsze.
Nie jest to natomiast jedyny powód, dla którego warto przejść na ryczałt. Innym typowym sytuacjom przyglądamy się w naszym artykule.
Ryczałt ewidencjonowany to forma opodatkowania, w której przedsiębiorca płaci stałą stawkę podatkową określoną jako procent od osiągniętych przychodów. Nie ma natomiast możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu.
Ryczałt uchodzi za najłatwiejszą formę rozliczeń, dobrą przede wszystkim dla małych firm, które generują stosunkowo niewielkie przychody, nie mając przy tym wysokich kosztów.
Z ryczałtu mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki cywilne składające się wyłącznie z osób fizycznych, jak i spółki jawne z udziałem tylko osób fizycznych.
Podstawowym warunkiem jest to, aby roczne przychody przedsiębiorstwa nie przekraczały równowartości 2 mln euro.
Ważne!
Jeśli zdecydujesz się na ryczałt, to nie będziesz mieć możliwości zmiany formy opodatkowania w trakcie roku.
Nie wszystkie działalności mogą skorzystać z ryczałtu. Takiej możliwości nie mają przedsiębiorcy, którzy:
Również przedsiębiorcy, którzy zmieniają formę prowadzenia działalności, np. z działalności jednoosobowej na spółkę z małżonkiem, muszą pamiętać, że możliwość skorzystania z ryczałtu będzie dla nich dostępna dopiero w kolejnym roku podatkowym.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z całą pewnością nie jest złotym środkiem dla każdego przedsiębiorcy i nie zawsze się opłaca. Są natomiast sytuacje, w których wydaje się, że jest to optymalne rozwiązanie:
Po stronie zalet rozliczania się z fiskusem ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zapiszemy:
Ryczałt ma jednak także wady, w tym:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to bez wątpienia interesująca i w wielu przypadkach opłacalna forma opodatkowania, zwłaszcza dla bardzo małych firm. Jeśli znajdujesz się w jednej z opisanych w tym artykule sytuacji, to poważnie rozważ przejście na ryczałt już od początku nowego roku podatkowego, biorąc jednak pod uwagę istotne wady tej formy opodatkowania.