Osoby, które chcą zostać przedsiębiorcami, w zdecydowanej większości przypadków decydują się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednak w Polsce wyraźnie rośnie liczba zakładanych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie ma w tym żadnego przypadku. W niektórych sytuacjach spółka może się naprawdę opłacać. W tym artykule przedstawimy Ci najważniejsze różnice między jednoosobową działalnością gospodarczą a spółką z o.o.
Tutaj nie ma żadnych wątpliwości: założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest o wiele łatwiejsze niż spółki. W pierwszym przypadku wystarczy dokonać rejestracji w CEIDG, co jest proste, szybkie i – co bardzo ważne – bezpłatne. O tym, jak założyć firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej przeczytasz w naszym poradniku krok po kroku.
Ze spółką jest więcej zachodu. Przede wszystkim trzeba ją zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowego. Samo stworzenie umowy między wspólnikami wiąże się z kosztami – dokument musi być bowiem sporządzony w formie aktu notarialnego. Notariusz pobierze taksę oraz podatek od czynności cywilnoprawnych – wysokość tych opłat zależy od kapitału zakładowego. Do tego dochodzi opłata sądowa w wysokości 500 złotych i opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze sądowym – kolejne 100 złotych.
Pamiętaj
Podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku rejestracji spółki z.o.o. wynosi 0,5% kapitału zakładowego. Podatek odprowadza notariusz, wcześniej oczywiście pobierając go od wspólników.
Spółkę można jednak zarejestrować online, co jest tańsze (opłata sądowa wynosi 250 złotych), jednak we wzorcu umowy znajdują się wyłącznie podstawowe elementy – trudno więc dookreślić zakres współpracy wspólników.
Biorąc pod uwagę koszty i czas, założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest zdecydowanie bardziej opłacalne. Plus dla DG.
Przedsiębiorca prowadzący firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej pozostaje osobą fizyczną, co oznacza, że jest zobowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Do wyboru ma różne formy opodatkowania, np. według skali podatkowej 18% i 32% oraz podatek liniowy 19%.
Jeśli natomiast chodzi o spółkę, to w świetle prawa stanowi ona osobny podmiot, który odprowadza podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 19% od zysku brutto. Tutaj koniecznie trzeba wprowadzić pojęcie podwójnego opodatkowania, które występuje w przypadku spółki z o.o. Wspólnicy spółki są zobowiązani do odprowadzania podatku dochodowego najpierw od całego dochodu wypracowanego przez spółkę, a następnie jeszcze od wypłaconej sobie dywidendy.
Pod względem przejrzystości podatkowej jednoosobowa działalność gospodarcza jest znacznie mniej wymagająca dla początkującego przedsiębiorcy. Plus dla DG.
Tutaj różnice pomiędzy obiema formami prowadzenia działalności są bardzo istotne. W przypadku jednoosobowej firmy osiągającej dochód do kwoty 1,2 miliona euro w danym roku podatkowym, przedsiębiorca nie musi nawet zatrudniać księgowej czy biura rachunkowego i ma możliwość samodzielnego prowadzenia księgowości. Wystarczy tylko skrupulatne uzupełnianie księgi przychodów i rozchodów, w czym bardzo pomagają programy komputerowe czy aplikacje online. Wygodnym i tanim rozwiązaniem jest też skorzystanie z usługi księgowości internetowej realizowanej przez biuro rachunkowe.
Wspólnicy spółki z.o.o. nie mają co liczyć na takie udogodnienie. W tym przypadku prawo nakazuje prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz sporządzanie sprawozdań finansowych – nazywamy to pełną księgowością. Oznacza to konieczność zatrudnienia księgowego lub biura rachunkowego, co oczywiście wiąże się z dużymi kosztami.
Łatwiejsza w prowadzeniu i tańsza księgowość bezapelacyjnie przemawia za jednoosobową działalnością gospodarczą. Plus dla DG.
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą musi opłacać składki na ZUS oraz składkę zdrowotną, co wiąże się z wydatkiem około 1200 złotych miesięcznie. Jest to podstawowy problem, z jakim zmagają się małe firmy – opłacanie ZUS-u jest obowiązkowe bez względu na to, czy biznes przyniósł jakiekolwiek zyski. Preferencyjna stawka (30% opłat) obowiązuje tylko przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności.
Warto wiedzieć
Jeśli przedsiębiorca jest jednocześnie zatrudniony na etacie w innej firmie, to z tytułu działalności opłaca jedynie składkę zdrowotną.
Tutaj ujawnia się przewaga spółki. Jeśli zakłada ją dwoje wspólników, to nie mają oni obowiązku opłacania składek ZUS. Tym samym oszczędzają blisko 1200 złotych miesięcznie i nawet po odjęciu kosztu prowadzenia pełnej księgowości są na plusie. Właśnie dlatego w Polsce szybko rośnie liczba spółek z.o.o. Część z nich jest zakładana nie z powodów czysto biznesowych, ale właśnie po to, aby wspólnicy nie musieli opłacać bardzo wysokich składek ZUS.
Nie ma nad czym dyskutować. Plus dla spółki.
W przypadku tej kwestii nie trzeba się zbytnio rozwodzić, ponieważ sprawa jest oczywista: prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność za wszystko. Jeśli Twoja firma narobi długów, to będziesz za to odpowiadać prywatnym majątkiem, który może zostać zajęty przez komornika i zlicytowany.
W przypadku spółki jest to o wiele korzystniejsze dla przedsiębiorcy. Wspólnicy nie odpowiadają za nic prywatnym majątkiem, a wierzyciele spółki mogą domagać się zaspokojenia ich roszczeń wyłącznie do wysokości majątku spółki. Wspólnicy ponoszą odpowiedzialność jedynie do sumy wniesionego wkładu. W praktyce więc zadłużoną spółkę wystarczy postawić w stan upadłości.
Jeśli więc celem przedsiębiorcy jest ochrona prywatnego majątku przed skutkami złych decyzji, to bezapelacyjnie wygrywa tutaj spółka. Plus dla spółki z o.o.
Jednoosobowa działalność gospodarcza wygrała 3 do 2, ale głównie z powodu ułatwień na starcie i znacznie prostszej formy prowadzenia księgowości. Firma jednoosobowa jest lepszym rozwiązaniem dla osób, które stawiają pierwsze kroki w biznesie i nie wiedzą jeszcze, czy ich pomysł na siebie „chwyci”. Ewentualne zamknięcie jednoosobowej działalności gospodarczej jest łatwiejsze i bezpłatne (można ją także na jakiś czas zawiesić).
Jeśli jednak masz bardzo szczegółowy plan podbicia rynku, masz sprawdzonego wspólnika, potrzebujesz wysokiego finansowania w postaci kredytu na rozkręcenie działalności, a także chcesz od początku budować wiarygodne i profesjonalnie zarządzanie przedsiębiorstwo, to spółka z o.o. jest dla Ciebie.