Jak rozwijać umiejętności pracowników? Najlepsze sposoby

Jerzy Biernacki
04.04.2024

Rozwój pracowników jest w interesie pracodawcy, dlatego warto zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby podnosić kompetencje członków zespołu. Wymaga to oczywiście pewnych nakładów finansowych oraz zaangażowania po stronie pracodawcy, natomiast na dłuższą metę z pewnością się opłaci. Najlepsze sposoby na rozwijanie umiejętności pracowników znajdziesz w naszym poradniku.

Szkolenia

Podstawową formą rozwijania kompetencji zawodowych pracowników jest organizowanie dla nich szkoleń, czy to wewnętrznych czy prowadzonych przez zewnętrzne podmioty. Szkolenia powinny być obliczone na zdobywanie nowych informacji, uzupełnianie wiedzy oraz podnoszenie umiejętności – zarówno twardych, jak i tych miękkich (ważne zwłaszcza w przypadku pracy w zespołach).

Staże

Jeśli masz możliwość skierowania pracowników na staż np. do zagranicznego oddziału firmy czy przedsiębiorstwa kluczowego kontrahenta, to warto z tego skorzystać. Staż jest świetną formą rozwijania praktycznych umiejętności pracownika.

Kursy zawodowe

Kurs pozwala pracownikowi zdobyć zupełnie nowe kwalifikacje, które następnie będzie mógł wykorzystać w miejscu zatrudnienia. Przykładowo: pracodawca może sfinansować pracownikowi magazynu kurs operatora wózków widłowych, dzięki czemu nie będzie już musiał rekrutować nowych pracowników posiadających tę kwalifikację.

Mentoring

Mentoring to nic innego jak przewodzenie mniej doświadczonym pracownikom i przekazywanie im swojej wiedzy. To zadanie warto powierzyć najlepszym pracownikom, którzy posiadają rzadkie kwalifikacje, a także liderom zespołów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie