Jak obniżyć koszty prowadzenia firmy już na samym starcie?

Jerzy Biernacki
15.09.2017

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nic nie kosztuje, ale później jest już tylko gorzej. Początkujący przedsiębiorca musi się liczyć z tym, że w krótkim czasie przygniotą go różne opłaty. Część będzie mieć charakter stały (podatki, składki), część okazjonalny (wydatki na marketing, wizerunek etc.). Jeśli biznes nie będzie przynosić spodziewanych dochodów, a w pierwszych miesiącach jest to bardzo prawdopodobne, może pojawić się frustracja i myśl o zamknięciu przedsiębiorstwa. Na szczęście są sposoby na to, aby obniżyć koszty prowadzenia firmy i to już na samym starcie. Poznasz je po przeczytaniu naszego artykułu.

Skorzystaj z tzw. małego ZUS-u

To przywilej, z którego mogą korzystać początkujący przedsiębiorcy, wcześniej nieprowadzący działalności gospodarczej. Tak zwany mały ZUS to preferencyjne składki na rzecz państwowego ubezpieczyciela, które wynoszą jedynie 30% podstawowej sumy. Dla właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej oznacza to kilkaset złotych oszczędności miesięcznie.

Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Preferencyjne stawki obowiązują jedynie przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności. Od 25. miesiąca przedsiębiorca „wskakuje” na normalny ZUS i z dnia na dzień zaczyna płacić blisko 1200 złotych miesięcznie (wraz ze składką zdrowotną). Nie wszyscy to wytrzymują, czego efektem jest bardzo duży odsetek zamykanych firm po pierwszych 2 latach.

Załóż spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Od razu dodajmy, że chodzi o spółkę z jednym wspólnikiem. Jest to bardzo popularny sposób na uniknięcie opłacania wysokich składek na ZUS, ponieważ udziałowcy spółki nie mają takiego obowiązku. W zamian jednak musisz się liczyć z koniecznością zatrudnienia księgowego lub wynajęcia biura rachunkowego do prowadzenia pełnej księgowości, co jest dość kosztowne (minimum 400-500 złotych miesięcznie). Summa summarum to i tak się opłaca.

Pamiętaj, że samo zarejestrowanie spółki z o.o. jest kosztowne – pisaliśmy o tym w poradniku porównującym korzyści ze spółki i jednoosobowej działalności gospodarczej. Warto przeczytać.

Zatrudnij się na etacie

Jeśli nie musisz poświęcać swojemu biznesowi całej energii, to poważnie rozważ równoległe zatrudnienie się w innej firmie. Nie musi to być cały etat – ważne, aby pracodawca opłacił za Ciebie wszystkie składki ZUS. Dzięki temu z tytułu działalności będziesz mieć obowiązek odprowadzać jedynie składkę zdrowotną.

Minusem tego rozwiązania jest jednak branie na siebie dodatkowych obowiązków, co prędzej czy później będzie po prostu męczące. W końcu będziesz musiał podjąć decyzję, na czym chcesz się skupić, bo ciągnięcie dwóch srok za ogon nie jest korzystne na dłuższą metę.

Pomyśl o franczyzie

Franczyza to znakomity sposób na to, aby nie musieć inwestować dużych pieniędzy w zbudowanie rozpoznawalnej marki. Po prostu się ją dostaje od franczyzodawcy. To on udziela wsparcia początkującemu przedsiębiorcy, podpowiada mu najlepsze rozwiązania (oczywiście najlepsze z punktu widzenia marki), przekazuje mu całe know-how wraz z materiałami marketingowymi. Brzmi świetnie, ale jest pewien haczyk.

Za franczyzę trzeba płacić, a konkretnie odprowadzać na rzecz franczyzodawcy konkretny procent od zysku. To oznacza, że nie wszystkie zarobione pieniądze trafią do Twojej kieszeni. W dobrych miesiącach nie ma z tym problemu, ale jeśli np. zarobisz 2000 złotych, z czego 500 złotych oddasz franczyzodawcy, to po opłaceniu ZUS-u w kieszeni zostaną Ci tylko grosze. Franczyza nie jest takim złotym interesem, jak mogłoby się początkowo wydawać.

Znajdź partnera biznesowego

To popularne i polecane rozwiązanie w przypadku przedsiębiorców, którzy nie zdążyli jeszcze wypracować sobie żadnej rozpoznawalnej marki. Mają biznes, zarabiają, ale czują, że nie mogą przeskoczyć pewnego poziomu i zaczyna ich to uwierać. Jednocześnie nie dysponują środkami, które wystarczyłyby na opłacenie profesjonalnych działań marketingowych i wizerunkowych.

W takiej sytuacji warto rozważyć dołączenie do silnej grupy, do której należą marki o podobnym profilu działalności, współpracujące ze sobą, przekazujące sobie klientów i wspólnie pracujące na sukces całej grupy.

Jakie są zalety takiego układu? Przede wszystkim przedsiębiorca przystępujący do grupy otrzymuje całe zaplecze wizerunkowo-marketingowe o wartości często kilkunastu tysięcy złotych (profesjonalna strona internetowa, projekty graficzne, logo, nazwa marki, hasło, teksty na stronie itd.). Ponadto może liczyć na wsparcie ze strony fachowców, którzy mają na swoim koncie wprowadzenie wielu marek na rynek i osiągnęli z nimi sukcesy.

Działając w dużej, silnej grupie o rozpoznawalnej marce można o wiele łatwiej pozyskiwać wartościowych klientów, którzy są gotowi zapłacić większe pieniądze za usługi przedsiębiorcy. Zamiast więc obsługiwać np. 20 małych firm można skupić się na jednej, mieć więcej czasu, a zarobić co najmniej tyle samo.

Gdzie szukać takich partnerów? W Internecie (zobacz również przykładową dobrze zorganizowaną Grupę binesową)  Wiele grup biznesowych stale poszukuje nowych współpracowników. Zwróć koniecznie uwagę, czy przystąpienie do grupy nie wiąże się z wysokimi opłatami oraz dowiedz się, czy po nawiązaniu współpracy nie stracisz biznesowej niezależności.

Jak widzisz są sposoby na to, aby realnie obniżyć koszty prowadzenia firmy – zarówno na starcie, jak i na etapie rozwijania biznesu. Te zaoszczędzone pieniądze przydadzą Ci się później, gdy przyjdzie czas, aby wzmocnić swoją markę i wypłynąć z nią na szerokie wody.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie