Ile kosztuje bieżące prowadzenie firmy? Wydatki przedsiębiorcy

Maciej Piwowski
15.09.2017

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest bezpłatne, ale na tym przyjemności szybko się kończą. Momentalnie ręce po Twoje pieniądze wyciągnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a za nim Urząd Skarbowy. Cóż, podatki płacić trzeba i nie ma co o tym dyskutować, bo i tak tego nie zmienimy. Jednak daniny na rzecz państwa są tylko wierzchołkiem góry wydatków, jakie będziesz ponosić z tytułu prowadzenia firmy. Uwierz – uzbiera się z tego niezła sumka.

Wynajem biura

Oczywiście jeśli nie potrzebujesz pracowników, to możesz z powodzeniem pracować w domu. Pamiętaj jednak, że to wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób nie ma predyspozycji do pracy w domu, bo nie potrafią się skupić, wciąż chodzą do kuchni czy ucinają sobie drzemki w ciągu dnia. Poważnie się nad tym zastanów.

Jeśli praca w domu nie jest dla Ciebie, czeka Cię wynajęcie biura. Najtańszą opcją będzie znalezienie biura coworkingowego, czyli takiego, które wynajmuje tylko biurko, prąd, Internet, ewentualnie małą szafkę, kawę i herbatę. Wbrew pozorom jest to bardzo wygodne rozwiązanie, a jego główną zaletą jest rozsądny koszt. W średniej wielkości mieście biurko można wynająć już za 200-300 złotych netto miesięcznie. Nie potrzebujesz gabinetu na wyłączność? Rozważ coworking!

Być może jednak wolisz mieć osobne biuro, bo w takich warunkach łatwiej jest Ci się skupić, a poza tym liczą się dla Ciebie względy wizerunkowe. Przygotuj się więc na znacznie większy wydatek. Wysokość czynszu zależy oczywiście od wielkości biura, standardu wykończenia, lokalizacji.

W dużym mieście, ale nie w Warszawie, masz szansę znaleźć coś przyzwoitego blisko centrum w cenie od 35-40 złotych za metr kwadratowy. Jeśli więc wynajmiesz biuro o powierzchni 20 metrów kwadratowych, to Twój miesięczny koszt wzrośnie do 700-800 złotych. Netto. Do tego dochodzą jeszcze opłaty za media.

Opłaty stałe

Trudno sobie wyobrazić prowadzenie firmy bez telefonu i Internetu. To oznacza kolejne wydatki, które na szczęście nie powinny być zbyt wysokie. Mówimy tutaj o kwotach rzędu 50-70 złotych netto miesięcznie za abonament telefoniczny z pakietem Internetu mobilnego.

Do kosztów stałych trzeba doliczyć dojazdy. Jeśli zamierzasz poruszać się po mieście samochodem (dojazdy do biura i na spotkania z klientami), to spokojnie dolicz minimum 200 złotych miesięcznie za paliwo. W dodatku od czasu do czasu pewnie zdarzy Ci się pojechać na jakieś dalsze spotkanie np. 300 kilometrów od domu, a to oznacza jednorazowy wydatek rzędu co najmniej kolejnych 200 złotych.

Po stronie kosztów trzeba wymienić te, których nie ponosisz stale, ale ponieważ są dość pokaźne, można je np. rozbić na raty lub podzielić na poszczególne miesiące. Mowa o wyposażeniu biura (meble, komputer, drukarka, skaner), wykonaniu i utrzymaniu profesjonalnej strony internetowej czy ubezpieczeniu działalności, samochodu i wyposażenia biura.

Marketing

Jeśli poważnie myślisz o rozwijaniu swojego biznesu i osiągnięciu sukcesu rynkowego, to nie możesz zrezygnować z działań marketingowych. Są one absolutnie niezbędne i co więcej – nie należy na nich oszczędzać. Możesz oczywiście skupić się na wybranych elementach, ale pamiętaj, by zawsze wybierać wykonawców gwarantujących wysoki poziom realizacji. To się po prostu opłaca.

Wspomnieliśmy o stronie internetowej. To podstawa. Profesjonalna witryna internetowa kosztuje minimum 4-5 tysięcy złotych netto i naprawdę nie wierz w to, że ktoś zrobi Ci świetną stronę za mniejsze pieniądze.

Strona musi być czymś wypełniona, dlatego przyda Ci się pomoc copywritera. Warto od razu pomyśleć o prowadzeniu bloga firmowego – za około 500 złotych netto miesięcznie możesz mieć do 10 fajnych wpisów, które ściągną ruch na stronę i będą budować zaufany wizerunek Twojej marki.

Będziesz potrzebować materiałów reklamowych i marketingowych, czyli wizytówek, papieru firmowego, ulotek, folderu, teczki firmowej, logo itd. To wszystko kosztuje, a prace graficzne niestety nigdy nie są tanie. Na start wydasz z pewnością minimum 2000 złotych netto (bez strony internetowej i druku).

Księgowość

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej możesz prowadzić księgowość we własnym zakresie, ale jest to zły pomysł. Prędzej czy później w czymś się pomylisz, a poza tym utoniesz w papierach, przez co nie będziesz mieć czasu na rozwijanie biznesu.

Najtańszą opcją będzie skorzystanie z usług biura rachunkowego oferującego księgowość internetową. Niektóre oferty zaczynają się już od 50 złotych netto i obejmują księgowanie do 10 dokumentów. Jeśli masz więcej klientów i aktywnie rozwijasz firmę, to musisz przyjąć koszt na poziomie 100 złotych netto miesięcznie.

Ciekawą opcją jest skorzystanie z usługi tradycyjnego biura księgowego. Wbrew pozorom nie jest to aż takie drogie, a daje pewne poczucie komfortu – w biurze stacjonarnym możesz np. przechowywać dokumenty księgowe. Ceny zaczynają się od 150 złotych netto miesięcznie.

Zatrudnienie księgowego na etacie to opcja dla dużych firm, które osiągają znaczne przychody i potrzebują osoby w pełni poświęcającej się ich interesom. Księgowi są dobrze wynagradzaną grupą pracowników i najpewniej nie stać Cię na zatrudnienie takiego fachowca.

Podsumowanie wydatków

Zakładając, że prowadzisz firmę sam, nie zatrudniasz pracowników, nie prowadzisz działań reklamowych i potrzebujesz do pracy tylko niewielkiego pomieszczenia z biurkiem, to miesięcznie z Twojego portfela ubędzie:

  • Biurko coworkingowe – 200 złotych netto,
  • Księgowość internetowa – 100 złotych netto,
  • Paliwo/dojazd do biura – 200 złotych,
  • Telefon, Internet – 50 złotych netto,
  • Utrzymanie strony internetowej (serwer, certyfikat SSL, opieka techniczna) – 100 złotych netto.

Bieżące prowadzenie małej firmy, która nie zatrudnia pracowników, wiąże się zatem z wydatkiem rzędu od minimum 600-650 złotych netto miesięcznie. Ten koszt można obniżyć pracując w domu czy prowadząc samodzielnie księgowość. Inne sposoby, również związane z podatkami, znajdziesz w naszym poradniku na ten temat.

Musisz więc zdawać sobie sprawę, że po doliczeniu podatków i składek na ZUS Twoje koszty stałe z tytułu bycia przedsiębiorcą będą naprawdę wysokie. Uwzględnij to tworząc swój biznesplan.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie