W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić prowadzenie firmy bez strony internetowej. To ona stanowi wizytówkę biznesu, często jest także pierwszym narzędziem sprzedaży i nawiązywania relacji z potencjalnym klientem. Strona internetowa oczywiście nie istnieje bez domeny. Jej nazwa powinna być jednoznacznie związana z marką przedsiębiorstwa. Sama rejestracja domeny to jednak nie wszystko. Należy ją jeszcze zabezpieczyć przed bardzo realnymi zagrożeniami. Z naszego poradnika dowiesz się, jak chronić domenę internetową Twojej firmy.
Tych zagrożeń jest co najmniej kilka. Wymienimy te najpoważniejsze i każde z nich krótko omówimy. Skup się na tym!
Wielu przedsiębiorców jest święcie przekonanych, że w momencie zarejestrowania wolnej domeny i opłacenia abonamentu, nabywają do niej wyłączne prawa. To niestety tak nie działa. Owszem, domena jest udostępniana jej najemcy i jedynie on może się nią posługiwać. Ale tylko do momentu, aż nie znajdzie się ktoś, kto postanowi zarejestrować taki adres jako znak towarowy w Urzędzie Patentowym. To patent zawsze ma pierwszeństwo nad umową rejestracyjną i abonamentową.
Dlatego niezależnie od zarejestrowania domeny, powinieneś także zgłosić ją w Urzędzie Patentowym, dzięki czemu adres będzie w 100% chroniony przed nieuczciwą konkurencją czy naciągaczami.
Po zarejestrowaniu domeny jako znaku towarowego, otrzymasz specjalne świadectwo ochronne wystawione przez Urząd Patentowy. To nie jest zwykły świstek. W rzeczywistości takie świadectwo zapewnia Twojemu biznesowi (bo domena jest jednym z jego filarów) pełne bezpieczeństwo. Dzięki rejestracji zyskasz:
W Polsce procesem rejestracji zajmuje się Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. Całą procedurę można przeprowadzić na własną rękę, ale zaznaczamy, że jest to niezwykle czasochłonne i momentami dość skomplikowane. Dlatego dobrze radzimy: powierz to wyspecjalizowanej kancelarii prawnej. Będzie szybciej i bez niepotrzebnych nerwów.
Jeśli jednak upierasz się przy samodzielnej rejestracji, to zajrzyj na stronę Urzędu Patentowego. Tam cały proces został przedstawiony w dość czytelny sposób, dlatego nie będziemy go dodatkowo opisywać.
Masz również prawo zarejestrować domenę jako znak towarowy na terytorium Unii Europejskiej – zajmuje się tym Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Jeśli Twoja firma działa na zagranicznych rynkach, to zdecydowanie warto przynajmniej rozważyć ten krok.
Ostateczny koszt rejestracji jest uzależniony od tego, czy zdecydujesz się skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, czy jednak spróbujesz zrobić to wszystko samodzielnie. W pierwszym przypadku cena obsługi wynosi od około 800 złotych (można znaleźć tańsze, ale i znacznie droższe oferty).
Do tego oczywiście dochodzą koszty urzędowe, których wysokość jest uzależniona od tego, w ilu klasach towarów i usług (według klasyfikacji nicejskiej) zdecydujesz się zarejestrować domenę. W przypadku adresu internetowego zwykle ograniczamy się do 1-2 klas. I tak:
Jeśli więc zarejestrujesz domenę w jednej klasie, to sumaryczny koszt całej operacji wyniesie 940 złotych.
Nie są to zatem jakieś porażające koszty i zdecydowanie warto je ponieść, aby zapewnić swojej domenie internetowej pełne bezpieczeństwo na okres aż 10 lat.