Czym jest platforma ePUAP i dlaczego powinieneś z niej korzystać?

Mateusz Nowak
04.03.2019

Choć na co dzień tego nie dostrzegamy, to Polska dość szybko wkracza w erę cyfrową. Jednym z najlepszych dowodów jest uruchomieniem platformy ePUAP, która umożliwia nam załatwienie wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Jest to szczególnie korzystne dla przedsiębiorców, którzy przecież nie narzekają na nadmiar wolnego czasu. Czym właściwie jest platforma ePUAP i jak możesz ją wykorzystać w swoim biznesie?

ePUAP, czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

Uruchomienie tej platformy było kamieniem milowym na drodze do usprawnienia pracy polskich urzędów. Głównym problemem naszej administracji rządowej i samorządowej jest biurokratyzacja, przez co tworzą się długie kolejki. Dzięki ePUAP wiele kluczowych spraw możemy już załatwić online, zyskując również możliwość pilotowania swojej sprawy z poziomu komputera czy smartfona.

Dzięki ePUAP możemy nie tylko składać wnioski, ale także potwierdzać je przy pomocy profilu zaufanego. Czym jest profil zaufany i jak go założyć, wyjaśnialiśmy już na naszym portalu. Nie jest to wcale trudne, dlatego każdy przedsiębiorca powinien jak najszybciej stworzyć taki profil.

Pisząc obrazowo: ePUAP jest jak wirtualny urząd. „Przychodzimy” do niego online, potwierdzamy swoją tożsamość i od razu możemy np. uzyskać zaświadczenie czy zaktualizować informacje na temat przedsiębiorstwa. Co więcej, odbiór dokumentów również następuje drogą elektroniczną – nie ma potrzeby fatygowania się do urzędu. Ogromną zaletą ePUAP jest również to, że możemy śledzić bieg swojej sprawy i wiedzieć, na jakim etapie rozpatrywania się ona znajduje.

Przykłady spraw, które przedsiębiorca załatwi z poziomu ePUAP

Korzystając z ePUAP i posiadając profil zaufany możesz znacząco ograniczyć częstotliwość swoich wizyt w takich urzędach, jak US, ZUS czy urząd gminy. Przy odrobinie szczęścia ani razu nie będziesz musiał stawiać się na rozmowie z urzędnikiem w cztery oczy. Platforma ePUAP pozwala m.in.:

  • Wprowadzić zmiany w CEIDG, dokonać nowego wpisu czy wykreślić działalność z rejestru;
  • Uzyskać zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej;
  • Przekazać informację do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości;
  • Uzyskać zaświadczenia czy opinie z dziedziny ochrony środowiska;
  • Złożyć wniosek o dofinansowanie;
  • Przejrzeć rejestr wydanych zaświadczeń;

To tylko wybrane możliwości. Wiele opcji, z jakich skorzystamy dzięki ePUAP, jest równie ważnych dla osób zatrudnionych, jak i przedsiębiorców. Warto tutaj wymienić chociażby możliwość złożenia wniosku o świadczenie z programu Rodzina 500+ czy o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego.

Jeśli więc wciąż nie korzystasz z platformy ePUAP i nie posiadasz profilu zaufanego, szybko nadrób zaległości. W optymalnych warunkach cała procedura nie powinna Ci zająć więcej niż kilkadziesiąt minut.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie