Czy warto zaczynać biznes w pandemii?

Mateusz Nowak
01.07.2021

Niepewność, wiele zmian i trudnych decyzji zafundowała nam pandemia koronawirusa. Czy to dobre warunki na nowe początki? Czy warto wchodzić na rynek w momencie, gdy trudno przewidzieć, co wydarzy się za miesiąc, dwa, pół roku?

Czy warunki są sprzyjające?

Mimo wakacyjnych poluzowań z tyłu głowy wciąż tkwi myśl o powrocie do ponownego zamknięcia i ograniczeń. Szczególnie gdy chcesz podjąć długoterminową decyzję, jaką jest założenie własnej działalności.

Z jednej strony wiele branż ucierpiało i jeszcze długo będzie borykać się z problemami. Z drugiej wiele gałęzi rynku właśnie dzięki pandemii ruszyło z kopyta. Dlatego w pierwszym kroku warto sprawdzić, jak radzili sobie w ostatnim czasie przedsiębiorcy z branży, w której chcesz zacząć działać. Upewnij się też, że popyt na Twoje usługi/produkty nie spadnie po zakończeniu pandemii.

Aktualnie mimo gorszej sytuacji finansowej, wciąż dostępne są dofinansowania, kredyty i inne formy wsparcia dla startujących przedsiębiorców. Powstało też wiele nowych rozwiązań technologicznych (szczególnie do działań online), a w Internecie jest szeroko dostępna wiedza dla początkujących i zmagających się z efektami lockdown’ów przedsiębiorców. Skorzystaj z tych źródeł!

W ostatnich kilkunastu miesiącach prawie wszystko przeniosło się do sieci. Dzięki temu wiele spraw i formalności załatwisz online – szybciej i wygodniej, bez stania w kolejkach w urzędach. Nawet proces rejestracji działalności możesz przeprowadzić przez Internet.

W jakiej branży zacząć?

Jak wspomnieliśmy wcześniej wybór branży i formy działalności jest kluczowym etapem. Sytuacja wciąż jest niestabilna, więc trzeba zrobić to bardzo rozważnie.

Według danych z raportu PWC z kwietnia ubiegłego roku pandemia wpłynęła negatywnie na sektor usług konsumenckich. Najmniej ucierpiały firmy budowlane i B2B. Sytuacja wciąż się zmienia. Część biznesów, które nabrały rozpędu w czasie lockdownów, teraz powoli wyhamowuje, a inne wciąż zyskują na popularności.

Jeśli szukasz konkretnej inspiracji, sprawdź zestawienie pomysłów na biznes w 2021 roku. To kilka list z propozycjami z różnych branż i różnych form działalności, które możesz wziąć pod uwagę przy wyborze.

Kieruj się przede wszystkim swoim doświadczeniem, umiejętnościami i wiedzą, którą masz. Dopasuj kategorię biznesu tak, byś mógł wykorzystać swoje atuty i zdolności, byś czuł się pewnie w tym, co robisz.

Zaczynamy?

Mówi się, że nigdy nie ma dobrego momentu, żeby zacząć, a czekając, można zmarnować wiele szans.

Zacznij od dokładnego sprawdzenia wszystkich możliwości, które bierzesz pod uwagę. Jeśli masz wśród znajomych jakiegoś przedsiębiorcę – skonsultuj z nim swoje pomysły lub skorzystaj z pomocy doradców biznesowych, czy instytucji wspomagających początkujących przedsiębiorców.

Poszukaj ofert wsparcia na start i sprawdź, co będzie Ci potrzebne na początkowym i późniejszym etapie rozwoju działalności.

Przede wszystkim dokładnie oszacuj swoje możliwości i ewentualne ryzyko, tak by ograniczyć je do minimum. I najważniejsze: zacznij aktywnie działać!

Powodzenia!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie