Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa to odpowiedzialne zadanie, które wymaga niezwykłej precyzji. Z tą myślą powstał program finansowo-księgowy − specjalistyczny system, który ułatwia prowadzenie rachunkowości. Jakie możliwości oferuje?
Oprogramowanie finansowo-księgowe przechowuje wszelkie informacje dotyczące budżetu firmy i – bazując na zgromadzonych danych − dokonuje niezbędnych obliczeń i rozrachunków. Poza tym, system księgowy pomaga w tworzeniu planu kont, z których może pobierać wyciągi. Dodatkowo, w celu ułatwienia pracy, system księgowy kategoryzuje wszystkie zebrane potwierdzenia, faktury, rozliczenia i inne świadectwa transakcji finansowych. Dzięki temu dokumentacja jest bardziej przejrzysta, co umożliwia szybsze i bardziej wydajne realizowanie zadań.
Wybierając odpowiedni system finansowo-księgowy należy pamiętać o aspekcie prawnym. Metody prowadzenia księgowości muszą przede wszystkim spełniać wymogi, które narzuca ustawa o rachunkowości. Bez względu na to, czy prowadzisz księgowość pełną czy uproszczoną, program finansowo-księgowy powinien dostarczać takie rozwiązania, które będą ułatwiały gromadzenie danych o wszelkich transakcjach i późniejsze raportowanie, zgodne z przepisem prawa. Dostępne szablony sprawozdań powinny też być dostosowane do potrzeb instytucji. Każda branża wymaga innego podejścia, dlatego program księgowy umożliwia instalację specjalnych, uzupełniających modułów, które pozwalają tworzyć różne typy raportów.
Do zadań działu księgowości należą m.in. czynności związane z odprowadzaniem podatków. W tym również może pomóc program księgowy. Potrafi on obliczać należne sumy, a nawet składać deklaracje podatkowe. Niektóre systemy są połączone z platformą ePodatnik, która daje możliwość składania należności podatkowych przez internet. Program finansowo-księgowy rozlicza firmę i jej pracowników. Prawidłowość otrzymanych wyników ma swoje źródło po części z tego, że może współdziałać z oprogramowaniem nadzorującym kadry i płace oraz korzystać z ich baz danych.
Każdy program finansowo-księgowy różni się od pozostałych, tak samo różne są też wymagania poszczególnych firm. Niektóre przedsiębiorstwa operują zagranicznymi walutami – w takim przypadku warto zainstalować moduł, który będzie prowadził rozliczanie walutowe. Przydatną funkcją dodatkową może też być sporządzanie zestawień. Dane przedstawione w sposób czytelny i zrozumiały pomogą w raportowaniu oraz ustalaniu dalszej strategii firmy. Inną korzystną opcją uzupełniającą jest sporządzanie rozliczeń z faktur, z których korzysta prawie każda instytucja. Warto dokładnie przemyśleć, jakie funkcje mogą okazać się przydatne. Na wszelki wypadek, lepiej zorientować się, czy producent wybranego oprogramowania umożliwia dokonywanie późniejszych modyfikacji. Nigdy nie wiadomo, czy nie pojawi się konieczność wprowadzenia ulepszeń, które wcześniej nie były brane pod uwagę.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto sprawdzić opinie dotyczące wybranego programu. Zwróć uwagę na to, czy program jest przez użytkowników określany jako intuicyjny. Ważną informacją jest też częstotliwość jego aktualizacji. Pamiętaj, że nawet najlepszy system finansowo-księgowy może czasem sprawiać problemy, a wtedy niezwykle istotny jest szybki kontakt z producentem, który zajmie się serwisowaniem lub telefonicznie udzieli pomocy technicznej. Upewnij się, że twój producent oferuje takie usługi i zapewnia niezwłoczne wsparcie.
Stosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych usprawni zarządzanie finansami i będzie miało korzystny wpływ na działanie całej firmy. Oprogramowanie finansowo-księgowe ułatwi prowadzenie rachunkowości i pomoże w planowaniu strategii biznesowych.
Szczegółowe informacje dotyczące programów finansowo-księgowych znajdują się na stronie http://www.yuma.pl/produkty/finanseksiegowosc - Yuma - Producent oprogramowania finansowo-księgowego Yuma FK.
Informacja prasowa