Zwolnienie z opłacania ZUS dla samozatrudnionych: ważny element tzw. Tarczy Antykryzysowej

Marek Szydełko
27.01.2021

Pandemia wirusa COVID-19 mocno uderzyła w światową, w tym polską gospodarkę. Skutkiem wprowadzenia ogólnokrajowych restrykcji w zakresie m.in. ograniczenia lub zakazania prowadzenia działalności gospodarczej jest to, że mnóstwo małych firm stanęło na skraju bankructwa. W szczególnie trudnej sytuacji są samozatrudnieni z takich branż, jak gastronomia czy usługi beauty. Rząd z myślą o przedsiębiorcach przygotował tzw. Tarczę Antykryzysową, czyli pakiet ustaw związanych z różnego rodzaju ulgami dla firm. Dużą pomocą dla samozatrudnionych jest przede wszystkim możliwość skorzystania ze zwolnienia z opłacania składek na ZUS. Kto może na to liczyć? Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.

Jak długo można nie płacić składek na ZUS?

Ustawa przewiduje, że takie zwolnienie będzie przysługiwać przedsiębiorcy za 3 pełne miesiące, czyli marzec, kwiecień oraz maj. Pisząc prościej: pierwszą składkę po ustaniu ulgi samozatrudniony zapłaci dopiero do 10 lipca i będzie to składka za czerwiec. Łącznie więc do zaoszczędzenia jest około 3500 złotych, przy założeniu, że przedsiębiorca opłacał za siebie pełne minimalne składki na ZUS.

Dla kogo?

Zgodnie z przyjętą ustawą zwolnienie z opłacania składek na ZUS obejmie wszystkich samozatrudnionych, którzy w miesiącu lutym osiągnęli przychód nie większy niż 300% przeciętnego wynagrodzenia – czyli dokładnie 15 681 złotych. Jeśli przychód był wyższy, wówczas samozatrudniony traci prawo do ulgi.

Warto wiedzieć

Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP oraz FEP.

Dodatkowo ulga przysługuje tylko tym przedsiębiorcom, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 lutego 2020 roku i nie znajdowały się w trudnej sytuacji finansowej w grudniu 2019 roku i z tego tytułu nie regulowały swoich należności, w tym do ZUS.

Zwolnienie również dla małych firm

Prawo do zwolnienia z opłacania składek na ZUS przez okres 3 miesięcy nabyli również mali przedsiębiorcy, którzy zgłaszają do ubezpieczeń społecznych maksymalnie 9 osób, wyłączając siebie. W przypadku takich firm nie obowiązuje już kryterium przychodu – przedsiębiorca może więc skorzystać z tego elementu Tarczy Antykryzysowej niezależnie od tego, jaki przychód osiągnął w lutym.

Aby skorzystać z tej ulgi należy złożyć stosowny wniosek w ZUS. Można to zrobić w formie papierowej lub elektronicznej przez platformę PUE ZUS.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie