Wynajem samochodu zastępczego a rozliczanie podatku VAT

Antoni Kwapisz
04.12.2023

W większości firm samochód jest niezbędnym narzędziem pracy – dotyczy to również jednoosobowych działalności (przedsiębiorca potrzebuje auta na dojazdy do klientów, do biura etc.). Gdy dojdzie do awarii pojazdu lub jego uszkodzenia w wyniku wypadku, to naturalną praktyką przedsiębiorców jest korzystanie z usługi wynajmu samochodu zastępczego. Jeśli przedsiębiorca za to płaci, to usługa stanowi oczywiście koszt uzyskania przychodu.

Pytaniem, które najczęściej pojawia się w kontekście opisanej sytuacji, jest to, jak rozliczać podatek VAT od faktury wystawionej przez wynajmującego oraz od kosztów użytkowania samochodu zastępczego. Po garść informacji zapraszamy do naszego poradnika.

Nie ma znaczenia, czy samochód jest wynajęty czy stanowi własność przedsiębiorcy

W przypadku wynajmu auta zastępczego obowiązują dokładnie takie same zasady, jak przy rozliczaniu podatku VAT od kosztów użytkowania samochodu będącego środkiem trwałym przedsiębiorstwa.

Od faktur zakupowych (w tym faktury za usługę wynajmu) można odliczyć 50% kwoty VAT, jeśli auto jest użytkowane w sposób mieszany – do celów prywatnych i służbowych. Pozostała kwota będzie stanowić koszt podatkowy.

Jeśli natomiast przedsiębiorca chce skorzystać z odliczenia 100% VAT, to musi wypełnić formularz VAT-26 w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym poniósł pierwszy wydatek podlegający rozliczeniu, prowadzić ewidencję przebiegu auta oraz sporządzić regulamin użytkowania samochodu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie