Wykroczenie a przestępstwo podatkowe: na czym polega różnica?

Antoni Kwapisz
19.04.2018

Igranie z organami podatkowymi jest bardzo złym pomysłem. Służby mają coraz lepsze narzędzia służące do kontrolowania przedsiębiorców, dlatego nawet drobne i nieświadome przewinienia mogą w końcu wyjść na światło dzienne. Właściciel firmy, które nie dopełnił swoich obowiązków względem fiskusa, może odpowiedzieć za wykroczenie lub przestępstwo podatkowe. W tym poradniku wyjaśniamy, na czym polega różnica: oba pojęcia nie są bowiem tożsame!

Wykroczenie podatkowe

O wykroczeniu podatkowym mówimy w momencie, gdy czyn popełniony przez przedsiębiorcę uszczuplił wpływy skarbu państwa o maksymalnie pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 roku wynosi ono 2100 złotych brutto). Mamy więc tutaj do czynienia z relatywnie drobnymi sprawami.

Takich wykroczeń najczęściej dopuszczają się małe firmy, które np. błędnie zaliczają niektóre wydatki do kosztów prowadzenia działalności. Takie sytuacje wychodzą na jaw przy okazji kontroli.

Przestępstwo podatkowe

Sprawa jest prosta. Przestępstwo skarbowe ma miejsce w sytuacji, gdy działania przedsiębiorcy doprowadziły do uszczuplenia wpływów skarbu państwa o kwotę przekraczającą pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Do popełniania przestępstw skarbowych najczęściej posuwają się firmy, których jedynym celem jest wyłudzanie zwrotów podatków, czyli tzw. słupy, biorące udział w procederze tworzenia karuzel vatowskich.

Różnica w skali odpowiedzialności

Jeśli przedsiębiorca popełni wykroczenie skarbowe (często zupełnie nieświadomie), to zostanie ukarany karą grzywny w minimalnej wysokości 200 złotych oraz maksymalnej 40 tysięcy złotych. Organ kontrolny może też nałożyć na niego mandat karny w wysokości do 4 tysięcy złotych.

Znacznie poważniejsze konsekwencje grożą właścicielom firm, którym udowodniono popełnienie przestępstwa podatkowego. Wówczas sprawa trafia do sądu, ponieważ w grę wchodzą przepisy Kodeksu karnego skarbowego. Przedsiębiorca może zostać ukarany:

  • Karą grzywny wyrażoną w stawkach dziennych (od około 67 do ponad 26 tysięcy złotych),
  • Karą ograniczenia wolności,
  • Karą pozbawienia wolności.

Warto wiedzieć

Minimalna grzywna nałożona na przedsiębiorcę może wynieść blisko 670 złotych, a maksymalna ponad 19 milionów złotych!

Aby uniknąć takich konsekwencji należy przede wszystkim skrupulatnie pilnować swoich zobowiązań podatkowych oraz nie stosować zakazanych procedur mających na celu obniżenie lub wyzerowanie kwoty należnego podatku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie