Ważne zmiany w ryczałcie od 2021 roku

Marek Szydełko
09.11.2020

Ryczałt nigdy nie był szczególnie popularną formą opodatkowania. Przedsiębiorcy rzadko się na nią decydowali z uwagi na spore ograniczenia oraz dyskusyjne korzyści wynikające z rozliczania się z fiskusem w oparciu o stałą stawkę. Od 1 stycznia 2021 roku wejdą w życie ważne zmiany związane z ryczałtem, które mogą spowodować wzrost zainteresowania tą metodą rozliczeń. Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.

Czym jest podatek ryczałtowy?

Ryczałt to nic innego, jak forma opodatkowania, w której stosuje się jedną stawkę podatku (wyrażoną procentowo) dla całej podstawy opodatkowania – czyli przychodu. Nie odlicza się od niej natomiast kosztów uzyskania przychodu. Nie ma zatem znaczenia, czy przedsiębiorca np. osiągnął przychód w kwocie 200 000 złotych i wygenerował koszty na poziomie 100 000 złotych. Podatek ryczałtowy zapłaci od całego przychodu, który w jego przypadku jest też dochodem.

Rada

Podatek ryczałtowy można natomiast obniżać o zapłacone składki ZUS, jak ma to miejsce w przypadku innych form opodatkowania.

Co się zmieni od 1 stycznia 2021?

Przede wszystkim zwiększona zostanie liczba podatników, którzy będą mogli skorzystać z podatku ryczałtowego. Od 1 stycznia 2021 roku limit przychodu zostanie podwyższona z 250 000 euro do aż 2 000 000 euro.

Kolejną zmianą jest zlikwidowanie załącznika nr 2 do ustawy o podatku ryczałtowym, w którym określono rodzaje działalności gospodarczej niemogące skorzystać z tej formy opodatkowania. Teraz takiego wykluczenia już nie będzie, choć zmieni się definicja wolnych zawodów – zostaną do niej włączeni między innymi księgowi.

Dodatkowo, co szczególnie powinno ucieszyć przedsiębiorców, obniżone zostaną niektóre stawki podatku ryczałtowego. I tak: zamiast obecnych 20% zapłacimy 17% (dotyczy m.in. wolnych zawodów), a zamiast 17% - 15% (dla wyszczególnionych grup przedsiębiorców).

Zmiany te sprawią, że podatek ryczałtowy powinien stać się bardziej atrakcyjny i chętniej wybierany przez przedsiębiorców, którzy dziś trochę niepotrzebnie wybierają skalę podatkową.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie