Ubezpieczenie zdrowotne

Jerzy Biernacki
12.05.2015

Ma na celu ochronę życia i zdrowia ubezpieczonego. Ubezpieczony ma możliwość leczenia ambulatoryjnego w ponadstandardowych warunkach. Opieka zdrowotna realizowana jest przez placówki medyczne, które współpracują z zakładem ubezpieczeń w zakresie świadczenia usług medycznych. Każdy ubezpieczony sam wybiera miesiące udzielania świadczeń zdrowotnych spośród placówek związanych z towarzystwem. Koszty opieki zdrowotnej - leczenia, ponosi zakład ubezpieczeń.

Obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają osoby, które spełniają warunki objęcia ubezpieczeniem społecznym. Ubezpieczenie swoją ochroną obejmuje osoby pracujące, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, lub osoby z nimi współpracujące, pracowników służb mundurowych czy studentów i uczestników studiów doktoranckich studiujących w Polsce.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne obejmuje osoby, które nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego następuje na pisemny wniosek osoby zainteresowanej złożony w funduszu. Objęcie tym ubezpieczeniem następuje z dniem kreślonym w umowie zawartej z funduszem.

Dobrowolne ubezpieczenie społeczne ustaje z dniem rozwiązania umowy lub po upływie miesiąca nieprzerwanej zaległości w opłacaniu składek na to ubezpieczenie.

Dobrowolnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają także wolontariusze, jeżeli nie są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym z innego tytułu.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne obejmuje również cudzoziemców- studentów i uczestników studiów doktoranckich, którzy studiują w Polsce, oraz absolwentów, którzy odbywają w Polsce obowiązkowy staż.

Ubezpieczenie dobrowolne
Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1998 r. nr 137, poz. 887) dobrowolnie do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych mogą przystąpić:

  • obywatele polscy wykonujący pracę za granicą w podmiotach zagranicznych oraz obywatele polscy wykonujący pracę w podmiotach zagranicznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli podmioty te nie posiadają w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa,
  • studenci oraz uczestnicy dziennych studiów doktoranckich, a od 1 maja 2003 r. studenci i uczestnicy studiów doktoranckich, jeżeli nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu,
  • alumni seminariów duchownych, nowicjusze, postulanci i junioryści do ukończenia 25 roku życia,
  • osoby, które z powodu sprawowania opieki nad członkiem rodziny spełniającym warunki do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego nie podlegają ubezpieczeniom społecznym z innych tytułów.
  • małżonkowie pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i w innych misjach specjalnych za granicą, w instytutach, ośrodkach informacji i kultury za granicą,

Osoby mające prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie