Ubezpieczenia społeczne

Krzysztof Jagielski
12.05.2015

Jedna z podstawowych dziedzin ubezpieczeń która ma na celu prewencyjną i ubezpieczeniową ochronę zdrowia, zdolności do wykonywania pracy oraz życia ludności. System ten ma zabezpieczać pracowników oraz ich rodzinę przed czasowym (macierzyństwo, choroba) lub stałym (inwalidztwo, starość, śmierć, brak pracy) brakiem możliwości zarobkowania.

W Polsce pierwsze przepisy o obowiązkowym ubezpieczeniu chorobowym wydano tuż po odzyskaniu niepodległości (1919). Ustawy z lat 1924-27 i 1933 rozszerzyły na cały kraj spójny system ubezpieczeń.

Współcześnie w Polsce wszyscy pracownicy (z wyjątkiem prokuratorów) zatrudnieni na terenie Rzeczpospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, do którego zalicza się (zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych) ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników finansują z własnych środków, w równych częściach ubezpieczeni, czyli pracownicy oraz pracodawcy. Obowiązek zgłoszenia pracowników do tych ubezpieczeń spoczywa na pracodawcy.

Ubezpieczenie społeczne jest obowiązkową formą ubezpieczenia każdego pracownika. Dzięki niemu mamy zabezpieczoną wypłatę emerytury, w chwili osiągnięcia wieku emerytalnego, czyli niezdolności do zarobkowania. Również w razie wystąpienia wcześniejszej niezdolności do pracy, w wyniku choroby, lub wypadku, daje nam uprawnienia do starania się o rentę.

Wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe wyraża stopa procentowa, która jest jednakowa dla wszystkich ubezpieczonych. Zróżnicowana jest stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla poszczególnych płatników składek i ustalana jest od poziomu zagrożeń zawodowych i skutków tych zagrożeń.

Płatnik ZUS- osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa ubezpieczeń społecznych do obliczenia i pobrania od UBEZPIECZONEGO należnych od tego ubezpieczonego składek, obliczania składek należnych od niego samego oraz wpłacania ich we właściwym terminie do ZUS. Wraz z wpłacanymi składkami płatnik ZUS obowiązany jest dopełnić obowiązków sprawozdawczych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie