Sprzedaż wierzytelności – na czym to polega i czy się opłaca?

Krzysztof Jagielski
29.01.2018

Z ostatnich badań wynika, że przytłaczająca większość polskich przedsiębiorców spotkała się z problemem nieterminowych płatności za wystawione faktury. Kontrahenci nagminnie przeciągają terminy, a część z nich w ogóle nie kwapi się do rozliczenia. W ten sposób tworzą się zatory płatnicze, ponieważ firma, która nie otrzymała zapłaty, nie ma środków na prowadzenie działalności. Niektórzy przedsiębiorcy nie chcą „bawić się” z dłużnikami w kotka i myszkę, decydują się więc na sprzedaż wierzytelności. Jest to jak najbardziej legalny tryb odzyskiwania części pieniędzy. Na czym to właściwie polega?

Kto skupuje wierzytelności?

Skupem wierzytelności trudnią się firmy windykacyjne, które mają bardzo szeroki wachlarz możliwości odzyskiwania długu. Czym takie rozwiązanie różni się od standardowej windykacji? Otóż w przypadku sprzedaży wierzytelności, firma windykacyjna od razu wypłaca klientowi pewną sumę (z reguły o wiele niższą niż cała wierzytelność) i tym samym przejmuje prawa do wierzytelności, której dochodzi już we własnym zakresie.

Jak to się odbywa?

Sprzedaż wierzytelności to transakcja, która wymaga drobiazgowego udokumentowania. Niezbędne jest sporządzenie cesji wierzytelności, na mocy której następuje przeniesienie praw do wierzytelności na firmę windykacyjną. W umowie określa się cenę przeniesienia, termin płatności oraz wszelkie szczegóły dotyczące przedmiotu transakcji.

Cesja wierzytelności może mieć charakter zwrotny lub bezzwrotny. W pierwszym przypadku firma windykacyjna tak naprawdę reprezentuje klienta, nabywając jedynie prawo do windykowania należności. Jeśli natomiast strony umawiają się na cesję bezzwrotną, to cała wierzytelność przechodzi na rzecz firmy windykacyjnej.

Pamiętaj

Cesja bezzwrotna może być dla Ciebie korzystniejsza, ponieważ od razu otrzymasz pewną kwotę i nie będzie Cię interesować skuteczność windykacji.

Nie każdą wierzytelność można sprzedać

Firmy windykacyjne bardzo dokładnie analizują przedmiot wierzytelności, a także sytuację dłużnika. Muszą mieć bowiem pewność, że pieniądze rzeczywiście uda się odzyskać. Od stopnia skomplikowania sprawy zależy też, jaką cenę odkupu uzyska przedsiębiorca. Możesz mieć jednak na to wpływ.

Wystarczy, że skrupulatnie zgromadzisz wszelkie dokumenty poświadczające istnienie wierzytelności, a także przekażesz firmie windykacyjnej jak najwięcej informacji na temat Twojego dłużnika (a najlepiej także dłużników dłużnika).

Firmy windykacyjne najchętniej skupują wierzytelności relatywnie świeże, czyli sprzed maksymalnie kilku miesięcy. Przedawnienie praktycznie przekreśla szansę na znalezienie kupca. Atrakcyjne są także te wierzytelności, których można dochodzić przed sądem oraz te, które nie są egzekwowane przez innych wierzycieli.

Sprzedaż wierzytelności, choć wiąże się ze znacznym kosztem, może być opłacalna w sytuacji, gdy wyczerpałeś już wszelkie możliwości polubownego załatwienia sprawy, a wyrok sądowy nie zrobił na dłużniku wrażenia. Świetnie sprawdza się tutaj powiedzenie, że lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie