Sprzedaż dla osoby prywatnej – co z fakturą? Podpowiadamy

Krzysztof Jagielski
04.08.2016

Niektóre firmy prowadzą sprzedaż równolegle dla innych przedsiębiorców, jak i dla osób prywatnych. Często dotyczy to np. sklepów. Jak wiadomo firma innej firmie za wykonaną usługę lub dostarczony towar musi wystawić fakturę. W przypadku klientów nieprowadzących działalności gospodarczej jest inaczej. Co jednak w sytuacji, gdy klient prywatny domaga się wystawienia faktury? Podpowiadamy.

Kiedy trzeba wystawić fakturę dla osoby prywatnej?

Przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż detaliczną dla osób prywatnych, musi wystawić dokument sprzedaży. Najczęściej jest nim paragon fiskalny, co wymusza na firmie posiadanie kasy i ewidencjonowanie na niej każdej transakcji.

Warto wiedzieć

Niektóre firmy nie muszą posiadać kasy korzystając ze stosownego zwolnienia. Wówczas jednak niezbędne jest ewidencjonowanie sprzedaży na formularzu ewidencji sprzedaży bezrachunkowej.

Czasami zdarza się też, że klient, który nie prowadzi działalności gospodarczej, żąda wystawienia faktury. Co wtedy?

Przedsiębiorca oczywiście nie może odmówić wystawienia faktury. Nie musi jednak robić tego od razu. Zgodnie z prawem fakturę dla osoby prywatnej należy wystawić w terminie najpóźniej 3 miesięcy od zewidencjonowanej sprzedaży.

Jakie informacje muszą się znaleźć na fakturze dla osoby prywatnej?

Taka faktura wygląda dokładnie tak samo jak dokument wystawiany innym firmom. Oczywistą różnicą jest brak danych firmowych, które zastępują dane prywatne klienta.

Uwaga

Wyjątek stanowi sytuacja, w której osoba prywatna prosi o wystawienie faktury na firmę. Zdarza się to dość często w przypadku pracowników etatowych, którzy mają otrzymać zwrot od pracodawcy np. za zakup materiałów biurowych.

Bardzo ważną różnicą jest też brak konieczności podania identyfikatora odbiorcy faktury, w przypadku gdy tym odbiorcą jest osoba prywatna. W takiej sytuacji wystawca nie musi wpisywać ani numeru NIP, ani numeru PESEL, choć oczywiście może to zrobić.

Ważne

Jeśli nie firma nie podaje identyfikatora, to musi zaznaczyć na fakturze, że sprzedaż nastąpiła na rzecz osoby prywatnej – w przeciwnym razie może być potrzeba stawienia się w urzędzie skarbowym i wyjaśnienia sytuacji.

Wystawienie faktury osobie prywatnej nie nastręcza więc żadnych większych problemów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie