Ryczałt w Polskim Ładzie – koszty wzrosną!

Jerzy Biernacki
23.08.2021

Polski Ład to rewolucja w podatkach, jaką zaproponował rząd. Miałaby ona wejść w życie już od 2022 roku. Na ten moment stosowne przepisy nie zostały jeszcze uchwalone, jednak jeśli rzeczywiście zaczną obowiązywać, to wielu przedsiębiorców ewidentnie na nich straci. W tej grupie znajdują się również firmy rozliczające się podatkiem ryczałtowym. Co się dla nich zmieni? Sprawdź w naszym poradniku.

Kluczową kwestią jest składka zdrowotna

To właśnie zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej budzą najwięcej emocji wśród przedsiębiorców. Zgodnie z zapowiedzią składka ma być naliczana od dochodu i wynosić 9 proc. Jak jednak wiadomo ryczałtowcy nie wykazują dochodu, ale przychód. Dlatego w ich przypadku system będzie nieco inny.

Ministerstwo Finansów zaproponowało, aby składka zdrowotna dla ryczałtowców wynosiła 1/3 stawki ryczałtu. Brzmi nieźle, natomiast diabeł tkwi w szczegółach. Przede wszystkim składki nie będzie można odliczyć od podatku dochodowego. W praktyce więc stanowi ona po prostu dodatkowy podatek i de facto podwyższa stawkę ryczałtu. To oznacza wzrost kosztów ponoszonych przez przedsiębiorcę.

Nowe stawki ryczałtu a Polski Ład

Propozycją , która szczególnie zainteresowała firmy rozważające przejście na ryczałt, jest obniżenie stawek podatku – ale niestety tylko dla dwóch grup. 14 proc. zamiast dotychczasowych 17 proc. mają zapłacić firmy budowlane, przedstawiciele zawodów medycznych i technicznych. Z kolei dla branży IT zaproponowano obniżenie ryczałtu z 15 proc. do 12 proc.

Problem w tym, że gdy uwzględnimy w tych wyliczeniach nową składkę zdrowotną bez możliwości jej refundacji w postaci odpisu, to stawki ryczałtu w rzeczywistości wzrosną. Dla przykładu:

  • Na 17% ryczałcie po dodaniu składki zdrowotnej przedsiębiorcy zapłacą 22,6%.
  • Na ryczałcie 15% będzie to już 20%.
  • Z kolei na ryczałcie 3% faktyczna wysokość podatku wyniesie 4%.

Biorąc to wszystko pod uwagę warto się bardzo dokładnie zastanowić nad sensem przejścia lub pozostania na ryczałcie, o ile oczywiście założenia Polskiego Ładu zostaną wcielone w życie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie