Ryczałt ewidencjonowany to dość popularna, a na pewno bardzo wygodna forma rozliczania się z fiskusem dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Ten sposób ma swoje ograniczenia, ale daje też przywileje w postaci chociażby przewidywalnej wysokości należnego podatku. Przedsiębiorca na ryczałcie ma oczywiście możliwość posiadania samochodu firmowego. Co jednak w sytuacji, gdy zechce go sprzedać? Jaką stawkę podatku powinien wówczas zastosować?
To zasadnicze pytanie, na które musi sobie odpowiedzieć przedsiębiorca. Jeśli auto zostało kupione „na firmę” na podstawie faktury, to w ten sam sposób będzie musiało zostać sprzedane – również poprzez wystawienie faktury.
Przedsiębiorca mógł jednak skorzystać z opcji wprowadzenia do działalności samochodu będącego składnikiem jego majątku prywatnego na podstawie oświadczenia. W takiej sytuacji istnieje możliwość uniknięcia obowiązku wystawiania faktury sprzedażowej.
Jeśli przedsiębiorca wycofał pojazd z ewidencji środków trwałych i ponownie wprowadził go do składników majątku prywatnego, to po spełnieniu jednego warunku może odsprzedać auto na podstawie zwykłe umowy kupna-sprzedaży. Ten warunek jest jednak dość restrykcyjny, ponieważ od momentu wycofania auta z działalności do jego sprzedaży musi minąć aż 6 lat.
W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem obowiązuje jedna odgórna stawka podatku naliczanego od sprzedaży samochodu firmowego – wynosi ona 3% od przychodu. Jeśli więc auto zostało sprzedane za 10000 złotych, to zostanie naliczony podatek w wysokości 300 złotych.
Pamiętaj!
Jeśli sprzedasz samochód wycofany z działalności, ale wcześniej niż w ciągu 6 lat od momentu wycofania, również musisz naliczyć podatek zryczałtowany.
Jeśli przedsiębiorca w momencie zakupu samochodu do firmy odliczył podatek VAT, to oczywiście sprzedając auto musi naliczyć VAT na fakturze sprzedażowej i odprowadzić podatek do urzędu skarbowego. W przeciwnym razie (najczęściej w przypadku przedsiębiorców niebędących vatowcami) stosuje się fakturę ze zwolnieniem VAT.
Co w sytuacji, gdy sprzedawany samochód został wprowadzony do działalności na podstawie oświadczenia o przekazaniu majątku prywatnego? Tutaj korzystniejszym rozwiązaniem jest wycofanie auta z ewidencji środków trwałych – pozwoli to bowiem uniknąć obowiązku płacenia podatku VAT w wysokości 23%. Naliczony zostanie jedynie zryczałtowany podatek dochodowy.