Prowadzenie firmy „na czarno” - jakie grożą za to konsekwencje?

Mariusz Siwko
30.11.2016

Jeśli regularnie wykonujesz na własny rachunek jakąś pracę i przynosi Ci ona dochód, to w świetle polskich przepisów jesteś przedsiębiorcą. Zgodnie z prawem masz więc obowiązek zarejestrowania swojej działalności. Co, jeśli tego nie zrobisz? Wówczas narażasz się na poważne nieprzyjemności i olbrzymie ryzyko finansowe. Prowadzenie firmy „na czarno” jest złym pomysłem. Przeczytaj dlaczego.

Nie płacisz podatków? Fiskus zaciera ręce

Podstawowym problemem przedsiębiorcy, który nie zarejestrował swojej działalności jest to, że nie ma on formalnych podstaw do opłacania podatków. A skoro ich nie opłaca, to naraża się na bolesne zderzenie z fiskusem. Każdy nieopodatkowany wpływ, na który nie ma „kwitu”, jest zaliczany do przychodów z nieujawnionych źródeł – czytaj: nielegalnych.

Jeśli fiskus się Tobą zainteresuje i zleci kontrolę skarbową, która ujawni, że prowadzisz biznes „na czarno”, to możesz się spodziewać, że zostaną Ci naliczone zaległe podatki wraz z odsetkami. Będzie to szczególnie boleć, jeśli fiskus stwierdzi, że jesteś płatnikiem VAT i naliczy także ten zaległy podatek wraz z odsetkami. To mogą być dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy złotych.

Pamiętaj

Brak złożenia deklaracji VAT jest karany mandatem skarbowym. Takie działanie może być także uznane za przestępstwo skarbowe, za co grozi nawet więzienie.

Zaległe składki ZUS

Każdy przedsiębiorca musi odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne oraz – opcjonalnie – chorobowe. Nie tylko za siebie, ale też za zatrudnionych pracowników. Jeśli prowadzisz firmę „na czarno”, to na pewno nie spełnisz tego obowiązku. W przypadku kontroli możesz mieć pewność, że zostaną Ci naliczone wszystkie zaległe składki.

Pamiętaj

ZUS może też naliczyć Ci karę w wysokości nawet 100% zaległych składek.

Czym grozi nieprowadzenie księgowości?

Przedsiębiorca ma obowiązek prowadzić księgowość – drobni usługodawcy mogą to robić we własnym zakresie, większe zakłady zatrudniające ludzi muszą natomiast przejść na tzw. pełną księgowość, co wiąże się z koniecznością zatrudnienia księgowej.

Tak czy inaczej każdy przedsiębiorca musi składać deklaracje, ewidencjonować sprzedaż, prowadzić różne rejestry. Jeśli tego nie robi, bo prowadzi firmę „na czarno”, wówczas może zostać ukarany grzywną, w dodatku za każdą niedopełnioną czynność.

Warto również wiedzieć, że karane jest niedokonanie wpisu o prowadzonej działalności do CEIDG – w grę wchodzi grzywna, a nawet ograniczenie wolności.

Jak widzisz prowadzenie firmy „na czarno” jest bardzo ryzykowne i może być opłacalne tylko do czasu, aż któryś z urzędów wykryje taki fortel. Lepiej więc wziąć głęboki oddech, uczciwie płacić podatki i spać spokojnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie